İngiliz Tümamiral Obe: “NATO güvenlik duvarını Türkiye ile koruyacak”

0
11

NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2(SNMG2 TU.02) gemisi HMS Duncan, İstanbul Limanı’nı ziyaret etti. TCG Gaziantep ile Karadeniz’de bir dizi harekat yaptıktan sonra Sarayburnu Rıhtımı’na yanaşan savaş gemisinin komutanı ve NATO komutanı basın toplantısı düzenlendi. Tümamiral Mike Utley Obe, NATO’yu temsilen İstanbul’da bulunduklarını söylerken, gazetecilerin Doğu Akdeniz ve Ege ile ilgili sorularını politik bularak cevaplamadı.

En son 2017 Temmuz’da İstanbul’u ziyaret eden İngiltere’nin hava savunma destoreyeri HMS Duncan, bu kez NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG2) kapsamında geldi. Görev gücünün komutanı Tümamiral Mike Utley Obe ile HMS Duncan komutanı Albay Eleanor Stack, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Gaziantep fırkateyninde NATO faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için basın toplantısı düzenledi. Romanya ve Bulgaristan’da Karadeniz Uyumu Harekatı’nı gerçekleştirdikten sonra İstanbul’a geldiklerini söyleyen Tümamiral Obe, 3 ana görevlerinin olduğunu belirtti.

“Akdeniz’de yasadışı göçü birlikte önleyeceğiz”

Tümamiral Obe, “ TCG Gaziantep ve HMS Duncan, gemilerin askeri ya da toplumsal bir kriz durumunda yardım gerektiğinde ilk çağrılacak ve ilk tepki verecek görev gücünü oluşturuyor. İkinci amacımız ise yasa dışı göçü durdurmak. İnsan kaçakçıları Avrupa’ya ulaşmak için göçmenlere en iyi yolun Akdeniz olduğunu söylemekte. Ama Akdeniz, Atlas Okyanusu ve Pasifik kadar tehlikeli. Birçok göçmen bu fikri canlarıyla ödemekte. Göçmenlerin Avrupa’ya kaçışını engellemek için beraber çalışmaktayız. Son görevimizde ziyaretler gerçekleştirerek müttefik ülkelerin desteklenmesidir. Bu ziyaretlerde NATO, fikirlerini paylaşmakta ve denizlerdeki güvenliği artırmaktadır” dedi.

Tümamiral Obe, “ NATO olarak güvenlik duvarımızı korumak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Türkiye, NATO’nun çok önemli bir üyesi.” Şeklinde sözlerini tamamladı. Tümamiral Obe, gazetecilerin sorduğu Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji kaynağı arayışları sırasında yaşanan sorunlar hakkında sorduğu soruyu politik bularak yanıtsız bıraktı. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde insan kaçakçılığıyla ilgili tarzının sorulduğu soruyu da politik bulan Obe, “Burada NATO görev gücü adına bulunuyoruz.” şeklinde cevapladı.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’nin Başkanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Hasan Özyurt,  Bir Türk subayı olarak bu liman ziyaretinin müttefiklerimiz için, en iyi şekilde geçmesi için çaba harcıyoruz” diye konuştu. Tümamiral Obe, İstanbul’un ziyaret edilmek için harika bir liman olduğunu belirtirken, şehri beğenerek gezdiğini ama Kapalıçarşı’da kaybolduğunu belirtti.

 HMS Duncan

HMS Duncan, üstün hava savunma sistemleri ile dikkat çeken 152 metre uzunluğunda 8 bin ton ağırlığında bir destoreyer. Gemideki, Sea Viper önleyici füze sistemi yaklaşık 150 km uzaktan tüm hava tehditlerini tespit edebiliyor. Geminin yakın savunma silahı Phalanx ise dakikada 20 bin mermi atabiliyor. Çok fonksiyonlu radar Sampson hava savunma sisteminin en önemli parçası. 18 mil mesafeli yüksek ateş gücüne sahip top ise kıyı hedefleri için kullanılıyor.

 

 

 

CEVAP VER