İnsan kaçakçılarının Karadeniz rotası tutmadı

Avrupa ülkelerine gitmek için Ege sahillerini kullanan kaçak göçmenlerin son aylarda rota değiştirerek Karadeniz’e yöneleceğini öngören Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın önlemleri sonuç verdi.

0
10

Sadece Ağustos ayında Karadeniz’i kullanarak Romanya ya da Bulgaristan’a gitmek isteyen 522 kaçak göçmen yakalandı. Karadeniz’de ki 3 rotayı belirleyen Sahil Güvenlik Komutanlığı, 2 arama kurtarma gemisi, 15 bot ve bir uçakla aldığı önlemleri sürdürüyor.

Karadeniz’de 3 kaçakçılık rotası  

Ege kıyıları, Suriye’de yaşanan iç savaş ve gerginliklerden dolayı çok sayıda mülteci dramına sahne oluyor. Alınan önlemlerle Bodrum’dan Çanakkale kıyılarına kadar tüm Ege’de görülen göçmen kaçakçılığında büyük düşüş yaşanırken, kaçakçıların Karadeniz’de yeni rotalar belirlediği öngörüldü. Ege’de rahat hareket edemeyen insan kaçakçılarının yaz aylarında Karadeniz’e yöneleceğini gören Sahil Güvenlik Komutanlığı hemen bir harekat planı hazırlayarak kaçakçıların önünün kesmeyi amaçladı.

Harekat planı başarıyla sonuçlandı

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın keşif ve gözetleme çalışmalarıyla kaçakçıların Kırklareli-İğneada’dan, Kastamonu-Cide’ye kadar olan 600 km’lik hatta yeni rotalar oluşturduğunu belirlendi. Suriye, Irak, Afganistan gibi ülkelerden gelen göçmenleri Romanya ya da Bulgaristan’a kaçırmaya çalışan kaçakçılar yeni rotalarından göçmen kaçakçılığında yakalandı. 13 Ağustos’ta Romanya kıyılarında yakalanan 68 Iraklının Türkiye’nin İğneada kıyılarından yola çıktığını öğrenen Sahil Güvenlik Komutanlığı tedbirlerini diğer rotalar üzerinde de yoğunlaştırdı. 24 Ağustos’ta 54, 26 Ağustos’ta ise 46 göçmen Bulgaristan’a giderken denizde yakalandı.

Uzmanlar göçmen kaçakçılarının daha büyük geçişle hazırlandığını öngörürken 28 Ağustos’ta Türkiye- Bulgaristan deniz sınırında düzensiz göçmen teknesi tespit etti. Sahil Güvenlik botunun kontrol altına aldığı balıkçı teknesinde 82 Suriye ve 2 Iraklı yakalandı. Biri Romanyalı biri Türk iki göçmen kaçakçısı da gözaltına alındı. Kaçakçılar son kez 29 Ağustos’ta harekete geçti. Kastamonu-Cide’nin İlyasbey mevkiinden beyaz renkli bir teknenin kaçak göçmenlerle hareket ettiği belirlendi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı 2 tekne ile 1 helikopter tekneyi Bartın’ın Amasra ilçesi açıklarında durdurdu. Amasra Limanı’na getirilen teknede 136 erkek, 65 kadın, 87 erkek çocuk ve 50 kız çocuk olmak üzere toplam 338 Suriyeli göçmen yakalandı. Böylece sadece Ağustos ayında Sahil Güvenlik Komutanlığı 522 kaçak göçmeni denizde yakaladı. Ekipler toplam, 9 insan tacirini de adalete teslim etti.

KUTU: Türkiye, 6 ülke ile sınırı olan 8 bin 337 KM kıyı şeridine sahip. Sahil Güvenlik Komutanlığı, deniz yoluyla işlenecek her tülü suçun önüne geçmek için önlemlerini sürdürüyor. Modern arama kurtarma cihazlarıyla donatılan iki korvet gemi Karadeniz’de ki devriyelerini sürdürürken, 5 hızlı ve tam donanımlı bot ve bir arama keşif-gözetleme uçağı 24 saat görev yapıyor.

 

 

CEVAP VER