İpek Yolu Dergisi 1 yaşında

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2013 yılında açıkladığı Kuşak ve Yol Projesi’ni Türkiye’de tanıtmak için yayınlanan İpek yolu Dergisi birinci yaşını kutladı.

0
5
dav

2 bin yıllık tarihi ile dünyanın en eski ticaret hattı olan İpek Yolu’nun günümüz dünyasına modernize edilerek uygulamayı hedefleyen Çin Halk Cumhuriyeti, 5 yıldır büyük bir tanıtım atağında. Tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak batıya açılma hedefini koruyan Çin’in başlattığı Kuşak ve Yol Projesi’ni tanıtmak için Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan Modern İpek Yolu Dergisi de birinci yaşını kutladı. Pera Müzesi’nde düzenlenen törene katılan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Cui Wei, “Son yıllarda Çinli şirketler tarafından inşa edilen Ankara-İstanbul hızlı treni servise başladı. ICBC ve Huawei gibi Çin’in önde gelen markaları Türkiye’de çalışmaya başlayarak ekonomik ve ticari iş birliğimizin içeriğini daha da zenginleştirdi. Son yıllarda Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı da her geçen yıl artıyor. Türk öğrencinin Çin diline ve kültürüne ilgilerini uyandırmak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘Okumak yaşamaktır’ demiş. Kırmızı Kedi Yayınevi Modern İpek Yolu Dergisi gibi pek çok yayın çıkartarak Çin kültürünü ve Kuşak Yolu inisiyatifini kapsamlı şekilde anlatıyor. İki halkın dostluğunu geliştirmek için önemli katkılarda bulunuyor” dedi.

Kuşak ve Yol girişiminin Türkiye için büyük fırsat olduğunu dile getiren Kırmızı Kedi Yayınevi Yöneticisi Haluk Hepkon, “Türkiye Çin’e bakıyor ve büyük fırsatlar görüyor.  Biz de Kırmızı Kedi Yayınevi olarak bu fırsatları gördüğümüz için Çin Uluslararası Radyosu ile birlikte Modern İpek Yolu Dergisi’ni çıkartmaya başladık. Bu verimli iş birliği her geçen gün başarılarla taçlanmaktadır.” dedi.

CEVAP VER