Japon prenses Ertuğrul şehitlerini unutmadı

Japonya Altes Prensesi Akiko Mikasa, Japonya İmparatorluğu Deniz Kuvvetleri’nin yerli imkanlarla yapılan ilk savaş gemisi ‘Seiki’nin bir maketini İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’na hediye etti. Müzedeki törende 1890’da batan Ertuğrul fırkateyni ve 541 denizci de anıldı.

0
6

Japonya’da tamamen yerli imkanlarıyla yapılan ilk gemi olan ve İstanbul’u ziyaret eden ilk Japon savaş gemisi Seiki’nin maketini Deniz Müzesi Komutanlığı’na hediye eden Altes Prenses Akiko Mikasa’yı Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal karşıladı. Japon prensinin gönderdiği hediyeleri 1878 yılında İstanbul’a getiren geminin önemine değinen Japonya Türkiye Cemiyeti Başkanı Eizo Kobayashi, “ Ertuğrul kazasının 125. yıldönümü olan 2015’te, kazazedeleri Türkiye’ye getiren savaş gemisinin maketini, 2016’da ise diğer savaş gemisi maketini Türkiye’ye takdim etmiştik. Seiki’nin maketinin İstanbul’a gelişiyle proje tamamlandı. Prenses Akiko Mikasa da maketin ismini kendi kaligrafisiyle yazdı.” dedi.

Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay İlyas Gültaş ise Türk-Japon ilişkileri tarihinde Ertuğrul Fırkateyni olayının ve 1878 yılında ki Seiki ziyaretinin çok önemli olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Seiko savaş gemisinin maketini Japonya Türkiye Cemiyeti Başkanı Eizo Kobayashi, Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay İlyas Gültaş’a hediye etti. Törene Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem, Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara da katıldı.

İsmini 110 yıllık tik ağacına prenses yazdı

Geminin baş tarafındaki isim levhasının Rus-Japon Savaşı sırasında Japonya İmparatorluğu Deniz Kuvvetleri Amirali Heihachiro Togo’nun sancak gemisi Mikasa’nın güvertesindeki tik ağacından yapıldığı öğrenildi. Tik ağacına Seiki ismini Prenses Akiko Mikasa’nın kendi el yazısıyla yazması dikkat çekti.

Japonların Türk sevgisinin kaynağı

1876 yılında tahta geçen II. Abdülhamit, doğunun yükselen güneşi Japonya ile ilişki kurmak istiyordu. Japonya’da yapılan ilk savaş gemisi Seiki okul gemisi 1878 yılında İstanbul’u ziyaret etti. İmparator Meiji’nin II. Abdülhamit’e bunduğu imparatorluk nişanı olan Krizantem Nişanı’nı vermesinin ardından Sultan 1. Rütbe Murassa Nişanı’yla karşılık verdi. Prens Komatsu’nun İstanbul ziyaretinden sonra II. Abdülhamit’in isteği üzerine Ertuğrul fırkateyni impatorluk hediyelerini götürmek isin Japonya’ya doğru yola çıktı.
Yaşlı ve bakımsız olduğu için itiraz edilen 79 metrelik firkateyn 609 kişilik mürettebatıyla Miralay Osman Bey komutasında yola çıktı. Üç ay sürmesi planlanan sefer, kaza ve aksilikler sonucu 11 ay sürdü. Gemi imparatora hediyeleri sunduktan sonra Pasifik Okyanusu’nda fırtına mevsimi yaşandığı uyarılarına rağmen dönüşe geçti. 16 Eylül 1890’da Japonya’nın güneyindeki Kuşhimoto kayalıklarına çarparak battı. Kuşhimoto’da yaşayan Japonlar Ertuğrul’dan daha çok insan kurtarmak için çok çabaladı. 69 kişi hayatta kalırken, Japonlar Ertuğrul fırkateyni faciasını hiç unutmadı.

 

CEVAP VER