Kahve içerken yerküreyi koruyanların hareketi

0
35

“Kahvem Termosta”

Çoğalan kahve zinciri mağazalarında karton bardakların kullanıldıktan sonra çöpe atıldığını gören Hale Acun Aydın’ın başlattığı ‘Kahvem Termosta’ hareketi 10 ayda yaklaşık 1,5 milyon karton bardağın kullanılmamasını sağladı. 5 bin kişinin katıldığı harekete 21 şehirden 165 kahve mağazası destek vererek termosla gelenlere indirim yapıyor. TÜÇEM Başkanı Aynur Acar da harekete destek verdiklerini söyledi.

Tüketim çağının bir sonucu olarak birbiri ardına açılan kahve mağazalarında ‘Kullan At’ karton bardakların büyük bir tüketime yol açtığını gören Hale Acun Aydın, 10 ay önce ‘Kahvem Termosta’ etiketiyle bir hareket başlatmıştı. Küresel iklim değişikliği her geçen gün etkisini daha fazla gösterirken tek kullanımlık ürünlerin büyük bir kirlilik ve israfa yol açtığını vurgulamaya çalışan Aydın, insanların alışkanlıklarını değiştirerek farkındalık yaratmak istedi. Kahve zincirlerinde satılan tek kullanımlık karton bardakların içindeki plastik kaplama nedeniyle geri dönüştürülemediğini ve çöp olduklarını da gören Aydın’ın başlattığı harekete şu anda 5 bin kişi katılıyor. Bilinçli bir kahve tüketicisi olarak kahve zevkini yerküreyi koruyarak taçlandırmak isteyenler, ‘Kahvem Termosta’ etiketine karton bardak yerine termoslarıyla katılarak paylaşımlar yapıyor.

“İndirim cazip ama amaç yerküreyi korumak”

Kendisini minimalist yaşam savunucusu olarak tanımlayan Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu Hale Acun Aydın, hareketinin sosyal medya aracılığıyla Türkiye geneline yayıldığını söyledi. Aydın, “ Kahvem Termosta’nın bu kadar büyüyeceğini düşünmezdim. Önce kendime termos almakla başladım. İndirimin insanlara çekici geldiğini fark ettim ama asıl önemli olanın dünyayı korumak olduğu mesajını vermeye çalışıyorum. Yerküreye ve doğaya saygılı insanları harekete geçirmek istedim. Harekete katılanların davetiyle kahve mekanları da destek verdi. Sadece İstanbul’da 75 mekan bizimle. Kahve mekanları da termosla gelene cazip bir indirim yapıyor. Öğrenci şehirleri Ankara, İzmir ve Eskişehir’de katılım yüksek. Şu an ki hedefim her şehirde en az bir kahve mekanının Kahvem Termosta hareketine katılması” dedi.

Hareketim iklim değişikliğiyle ilgili

Aydın, “Bireylerin yaptıkları küresel iklim değişikliğini tetikliyor. Oxford Sözlük bu senenin kelimesini ‘İklim Acil Durumu’ olarak seçti. Kahvemi termosta içerek yılda 365 karton bardaktan, bez çantayla yılda minimum bin poşetten tasarruf mümkün. Türkiye’de yılda 2 milyardan fazla karton bardak tüketiliyor. Daha çok kişiye ulaşmak için bu yıl boyunca konferans ve seminerler vereceğim.

“Bu harekete yerküreyi korur”

Türkiye Çevre Eğitimi ve Atık Yönetimi Derneği(TUÇEM) Başkanı Aynur Acar ise, hareketin büyük bir toplumsal farkındalık yarattığını ve desteklediklerini söyledi. Çevre Danışmanı Acar, “Çevre kirliliğinin en önemli sebebi tek kullanımlık plastikler. AB yasakladı. Birçok ülke örnek alarak tek kullanımlıklara karşı hareket başlattı, geri dönüşümün teşviki, depozito iade sisteminin uygulanması ve ülkelerine  atık ithalatının sınırlandırılması gibi tedbirler alıyorlar. Tek kullanımlık kağıt bardaklara karşı Kahvem Termosta ve Sefer Tası gibi kampanyaları destekliyoruz. Derneğimizin amacı, doğayı, çevreyi ve iklimi korumak, iklim değişikliği ile mücadele etmek. Sıcak içecekler tek kullanımlık bardakların içine konulduğunda plastik kaplama da insan sağlığı açısından son derece sakıncalı. Sıcak ile plastik buluştuğunda sıvı içerisine kanserojen madde oluşur. Tek kullanımlık plastik, karton bardak kullanılması yerine kapaklı cam bardak veya paslanmaz çelik termos kullanılması çevreci bir yaklaşım olmakla birlikte çokta sağlıklıdır. BM araştırmasına göre, dünyada her yıl denizlere yaklaşık 8 milyon ton plastik çöp bırakılıyor. Bu hareketlerle sağlımızı ve yerküreyi koruyabiliriz” dedi.

dav

CEVAP VER