Kaptan Cousto’nun Calipso’su yandı

Tamir edilmek için Nisan 2016’da Yalova’da ki bir tersaneye getirilen Fransız deniz araştırmacısı Jacques-Yves Cousteau’nun gemisi R/V Calipso, elektrik kontağından çıkan yangınla yok oldu.

0
11

Cousteu’nun 3 okyanus ve 17 denizde 129 belgesel çekmesini sağlayan R/V Calipso’dan geriye sadece omurgasının kaldığı öğrenildi.

Dünyanın en ünlü deniz belgeselcisi Jacques-Yves Cousteau’nun kendiyle özdeşleşen bilim gemisi R/V Calipso tekrar mavi sulara kavuşmak için ülkemizdeki Aykın Tersanesi’ne getirilmişti. 1950-1966 arasında Kaptan Cousteau’ya hizmet veren R/V Calipso’nun son sahibi Cousteau Vakfı, Fransa yerine bakım ve onarım konusunda uzman olan Türk tersanelerini tercih etmişti. 2 yıl sürecek yenilenme çalışmaları sonunda denizle buluşmayı bekleyen R/V Calipso, Nisan 2016’da getirildiği tersanede tamir ediliyordu.

Tersanenin kapalı bölümünde(hangar) tutulan 42 metre boyundaki gemide ilk yangının öğle saatlerinde çıktığı öğrenildi. Küçük çaplı yangının kısa sürede söndürülmesine rağmen gece 02.00 sıralarında gemide tekrar başlayan yangının güçlükle söndürüldüğü vurgulandı.  Yalova ve Altınova itfaiyelerinin yanı sıra tersane de çalışanlarında yoğun çabasıyla söndürülen ahşap ve epoksi karışımı malzemeden yapılan geminin büyük bölümünün geri döndürülemez şekilde tahrip olduğu öğrenildi. Sigorta şirketi yetkililerinin ve Cousteau Vakfı’nın yangını değerlendirmek üzere tersaneye geldiği öğrenildi.

 

“Bir kuşağın mavi hayallerinin”

Deneyimli dalgıç ve denizci Asım Karsçakar, “ Kaptanın Calipso ile yaşadığı maceraları belgesellerinden izlemiştik. 1976 yılında lise öğrencisiydim. Britanic (Titanic’in kız kardeşi) adlı yolcu gemisini aradıktan sonra Karadeniz’e açılmak için İstanbul’da mola verdiğini duyduk. İstanbul Boğazı’nda dinlenen gemiyi uzun süre izlemiştik. Bizim gibi bir kuşağın mavi rüyalarını süsleyen tek gemi Calipso’ydu. Dünya belgesel tarihine geçecek filmlerin çekildiği yaşayan bir valık gibiydi. Çok üzüldüm.” dedi.

1910’da doğan Jacques Yves Cousteau, 4 yaşında yüzmeye başladı. Denize ve mekanik aletlere ilgisi her geçen gün artan Cousteau, Fransız Deniz Kuvvetleri’ne girdi. Fransız Denizaltı Araştırma ve Çalışma Grubu’nu (Groupe d’Etudes et de Recherches Sous-Marines) kuran Cousteau, 1943’te  bugün SCUBA olarak bilinen ve sualtı araştırmalarını kolay hale getiren dalış sistemini geliştirdi. 1950’de Calipso’yu satın alan bilim insanı, 1956’da Le Monde du Silence (Sessizlik Dünyası) adlı filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alırken, ardında 129 belgesel bıraktı. 1959’da iki kişi ile dalabilen Dalan Daire’yi yapan Kaptan Kusto, 350 metre derinliğe indi. Calypso ise mayın tarama gemisi olarak 1942 yılında denize indirildi. İkinci Dünya Savaşı’nda Akdeniz’de görev yapan gemiyi 1950 yılında Kaptan Cousteau satın alarak, deniz araştırma gemisine dönüştürdü. Kabinleri gözlem odalarına ve laboratuarlara çevrilen gemi, 46 yıl dünyanın her denizinde dolaştı. 1996’da Singapur’da bir mavna ile çarpışarak batan Calipso, 42 metre boyunda 8 metre genişliğinde.

CEVAP VER