Karadeniz’de tanker trol teknesine çarptı

İstanbul ve Karadeniz’de etkili olan sis bir tankerin balıkçı teknesine çarpmasına neden oldu.

0
12

140 metre uzunluğundaki Glard 2 isimli Türk bayraklı tanker balık avına çıkan dursun Ali Coşkun trol teknesine çarparak batırırken, 3 balıkçı hayatını kaybetti. Tekne 77 metre derinliğe batarken, kurtarma çalışmalarına TCG Alemdar savaş gemisi de destek verdi.

Dün sabah saatlerinden itibaren etkisini gösteren sis, İstanbul Boğazı’nda transit geçişleri aksattı. 06.30 sıralarında İstanbul Boğazı’na girmek için Kilyos açıklarında bekleyen Rus bayraklı 140 metre boyundaki Glard 2 isimli ayçiçeği yağı yüklü tanker, bölgede avlanan trol teknesini fark etmedi. Ağlarını denize bırakan Dursun Ali Coşkun isimli trol teknesi kısa süre içinde batmaya başladı. 6 bin 500 tonluk gemi kazayı hemen bildirirken bölgeye kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü kurtarma römorkörleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ve deniz polisi sevk edildi. Türk bayraklı balıkçı gemisi battı. Balıkçı teknesindeki 6 kişiden Fatih Coşkun, Ali Coşkun ve ismi belirlenemeyen Türkmen balıkçı kurtulmayı başarırken, Yalçın Coşkun, İlyas Somaç ve bir Türkmen balıkçı sulara gömüldü. 3 balıkçı bölgeye gelen Mahmut Sefa isimli balıkçı teknesi tarafından denizden alınırken, TCSG 96 botu ve KEGM römorkörleri tarafından kıyıya çıkartıldı.

Savaş gemisi bölgeye gönderildi

İSTANBUL VALİLİĞİ, KİLYOS AÇIKLARINDA TANKER GEMİSİ İLE BALIKÇI TEKNESİNİN ÇARPIŞMASI SONUCU BALIKÇI TEKNESİNİN BATTIĞINI VE GEMİDEKİ 6 VATANDAŞIN 3’ÜNÜN KURTARILDIĞINI, 3’ÜNÜ ARAMA VE KURTARMA ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİĞİNİ DUYURDU. (İHA/İSTANBUL-İHA)
İstanbul Valiliği, Kilyos açıklarında tanker gemisi ile balıkçı teknesinin çarpışması sonucu balıkçı teknesinin battığını ve gemideki 6 vatandaşın 3’ünün kurtarıldığını, 3’ünü arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Kazanın duyulmasının ardından Garipçe ve Rumeli Feneri balıkçı köylerindeki çok sayıda balıkçı teknesi arama çalışmalarına katılmak için bölgeye hareket etti. Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Alemdar isimli denizaltı arama kurtarma gemisi de olay yerine gönderildi. TCG Alemdar’ın yaptığı araştırmalarda teknenin 77 metre derinlikte olduğu görüldü. Özel ihtisaslı dalgıçlar ve gelişmiş arama robotlarıyla çalışmalarını sürdüren TCG Alemdar’ın 3 balıkçının yerini tespit ettiği öğrenildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, M/V Glard 2’nin Rusya’dan yola çıkıp İzmir’e gittiğini, kazanın ardından İstanbul Boğazı girişinde demirlediğini belirtti. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait KIYEM 5 ve KIYEM 8 botları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı KB-4307, KB-4318, TCSG-71 ve TCSG-906 botlarının yanı sıra TCSG-505 arama helikopteri de arama çalışmalarını gün boyu sürdürdü.

CEVAP VER