Karaköy’ün yeni iskelesi deniz indirildi

Şiddetli lodos nedeniyle su alarak batan Karaköy İskelesi’nin yerine yapılan yeni iskele denize indirildi.

0
12

Tuzla’da Türk mühendisler ve tamamen yerli malzeme ile yapılan 81 metre uzunluğundaki akıllı iskelenin Nisan sonunda hizmete girmesi hedefleniyor. Aynı anda 3 şehir hatları vapurunun yanaşabileceği iskele uzaktan kumanda valf sistemi ile kontrol edilirken Türk Loydu tarafından sertifikalandırdı.

İstanbul Büyükşehir belediyesi Şehir Hatları A.Ş.’nin tarifeli vapur seferleri yapılan Karaköy İskelesi 22 Kasım 2008’de şiddetli lodos fırtınası sırasında zarar görmüştü. 16 dubasından birine dolan deniz suyu nedeniyle yan yatan iskeleden Kadıköy ve Üsküdar seferleri kısa süre aksamıştı. Kısa süre içinde yerine gelen geçici yüzer iskele ile 10 yıldır hizmet veren Karaköy’e yeni iskele yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimi yıl ihale açmıştı. Ocak 2017’de açılan ihaleyi Nefes Denizcilik kazanırken iskelenin Torlak Tersanesi’nde yapımına başlandı.

Engelli erişimi daha kolay

2017 Mayıs’ta tersanenin kızaklarında başlayan inşaat sonunda 81 metre uzunluğunda 27 metre genişliğinde yapılan iskele dün denize indirildi. 9 ayda yapılan 2 bin 236 metrekarelik yüzer iskele 2 ay denizde yapılacak düzenlemelerin ardından hizmete girecek. Nisan ayı sonunda Karaköy’de geçici iskelenin yerine konacak yüzer iskele, geniş yolcu salonunun yanı sıra engelli erişimi ile dikkat çekiyor. Şehir hatları İşletmesi A.Ş uzakyol kaptanı İlker Çetin, “İskelemiz akıllı iskele sistemi ile donatıldı. Tüm donanım elektronik olarak ve uzaktan izleniyor. Bir sorun olduğunda otomatik ikaz veriyor ve giderilmesi için zaman kaybedilmiyor. Geniş ve ferah salonuyla yolcular çok rahat edecek. Tüm engellilerin kolay erişimi için detaylar düşünüldü. Titanyum çatısının yanı sıra son teknoloji kompozit malzeme ile yapıldı. Tamamen yerli sanayi ürünü olan iskele, uzaktan kumanda valf sistemi ile çok güvenli.” Dedi.

Valf sistemi uzaktan kontrol ediliyor

22 tank üzerine oturtulan iskeleden vapura geçiş diğer iskelelere oranla daha kolay ve pratik olacak. Suyun 3,5 metre altına inen yüzer iskelenin tüm kontrol ve denetlemeleri ulusal klas kuruluşumuz Türk Loydu tarafından gerçekleştirildi. Baş memurluk, turnikeler, sergi alanları, kafeterya ve sosyal alanları olan iskelede, şiddetli fırtınalar için ek önlemler alındı. Herhangi bir tank su aldığında otomatik kontrol sistemi ile müdahale edilebilirken, diğer dubalara zarar vermesi engelleniyor. 2 güçlü jeneratör ile beslenen iskelenin iç donanımı deniz üzerinde gerçekleşecek. Karaköy’e römorkörler ile çekilecek iskele Nisan ayının sonunda İstanbulluların hizmetine girecek.

CEVAP VER