KOSDER Başkanı Çakır: “Türk koster filosu gençleştirilmeli”

Şile açıklarında batan 1974 yapımı MV Bilal Bal isimli koster tipi geminin 11 mürettebatıyla batmasının ardından, Türk koster filosunun yaşı gündeme geldi.

0
10

Türk deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 80’inin gerçekleştiren 650 koster gemisinin ortalama yaşının 26 olduğu öğrenildi. Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Salih Zeki Çakır, “Yaşanan olay ve 11 kişinin kaybolması ve bulunamaması bizleri derinden sarstı. ‘Türk Yıldızları’ isimli projemizle koster filomuzu gençleştirip daha modern ve güvenli hale getirmek için yaklaşık 10 yıldır çabalıyoruz.” dedi. Batan geminin Mart 2013’te İnebolu’da yüzer iskeleye çarptığı, Nisan 2017’de ise Büyükada’da karaya oturduğu öğrenildi.

Önceki gün sabaha karşı henüz belirlenemeyen nedenle batan MV Bilal Bal’ın 11 mürettebatının aranmasına devam edildi. Akdeniz ve Karadeniz’de komşu ya da kıyıdaş ülkeler arasında yapılan ticarette önemli yere sahip koster tipi gemilerden olan MV Bilal Bal’ın eski ve bakımsız olduğu iddiaları gündeme geldi. 1974’te Danimarka’da inşa edilen geminin batma nedeni araştırılırken, koster tipi gemilerin Karadeniz’de ki Rusya’dan Akdeniz’de ki Fas’a kadar gidip gelebildiği öğrenildi. Akdeniz ve Karadeniz’de ki bölgesel ticaretin yüzde 80’ini karşılayan koster tipi gemilerden Türkiye’de 650 tane olduğu öğrenildi.

Deniz ticareti için çok önemli bir rol üstlenen koster gemilerinin yenilenmesi için 7 yıldır çabaladıklarını söyleyen Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Salih Zeki Çakır, “ Karadeniz ve Akdeniz’de 2 bin 200 koster gemisinin 650’si Türk sahipli ya da bayraklı. Ne yazık ki filomuzun ortalama yaşı yaklaşık 26. Rusya’nın nehirlerine de girebilen kosterlerin yenilenmesi ana amacıyla 5 yıl önce derneğimizi kurduk. Uzun süredir Türk denizciliğinin gündeminde olan ama uygun finans modeli oluşturulamadığı Türk Yıldızları koster tipi gemi projemizi gerçekleştiremedik. Seri üretim yapılarak ilk etapta 100 geminin koster filomuza katılmasını, böylece modern ve güvenli bir taşımacılığı uygulamak istedik. Sadece 4 gemi üretilerek Çanakkale’de çalışıyor.” Dedi.

“Koster filosunu gençleştirmeliyiz”

Filodaki gemilerin yenileriyle değiştirilerek gençleştirilmesinin pek çok can kaybını ve kazayı önleyeceğini belirten Çakır; “ Türk Yıldızları tersaneciliğimize yeni bir iş ortamı oluştururken, Türk bayrağının beyaz listede kalmasının garantileyecek. Ekonomik çevreci yeni teknolojilerle inşa edilmiş gemileri filomuza devlet desteği ile kazandırabiliriz. Son 2 yılda yaşlı olduğu için 4 kosterimiz çeşitli denizlerde battı. Eski gemiler daha düşük navlun ücreti ile yük bulabildiği için haksız rekabete de neden oluyor.Yılda 2 milyar dolar navlun girdisi sağlayan koster ticaretinin önünün açılması ve bu tür kazaların yaşanmaması için filomuzu yenilememiz gerekiyor. Koster filosunu güçlendirirsek Türk denizciliğini geleceğin kurtarmış oluruz.” Dedi. Türk deniz ticaretinde faal olan yaklaşık 140 geminin halen 25 yaşın üzerinde olduğu da vurgulandı.

 

Bilal Bal’ın önceki kazaları

Öte yandan batan MV Bilal Bal adlı kosterin Mart 2013’te bakır yüklediği İnebolu Limanı‘nda çıkarken gemi onarım havuzuna çarptığı öğrenildi. Temmuz ayında ise geminin Büyükada ‘da ki bir sığlıkta karaya oturduğu ve kurtarıldığı öğrenildi. Mart ayında Libya açıklarında MV Tınaztepe adlı kosterin battığı da öğrenildi.

 

KUTU: MV Bilal Bal mürettebatın deniz yüzeyinde olma ihtimaline karşı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı bot ve arama kurtarma römorkörlerinin yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın gemileri ve deniz helikopterleri çalışmalarını sürdürdü. Denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar gemisinden 88 metre derinliğe gönderilen ROV’un ardından(Uzaktan Kumandalı Görüntüleme Robotu) dalgıçlarda ilk dalışlarını gerçekleştirdi.

CEVAP VER