Kuş cennetiydi toz fırtınası oldu

Dünyada soyları tükenme tehlikesindeki flamingolar başta olmak üzere 187 kuş türüne ev sahipliği yapmasına rağmen su seviyesi her geçen gün azalan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, toz bulutlarına teslim oldu. Göçmen kuşların durağı 11 bin hektarlık göl, uluslar arası Ramsar sözleşmesiyle korunması gerekiyor.

0
39

Kırşehir’in Mucur ilçesinde yer alan Seyfe Gölü Kuş Cenneti üzerinde artık toz fırtınaları baş gösterdi. 10-15 yıl öncesine kadar 11 bin hektarlık geniş bir sulak alana yayılan göle gelen flamingolar, martılar, telli turnalar, çamurcunlar, pelikanlar, balıkçıllar, yağmurcunlar, kazlar, kılıç gagalar, martılar, bababanlar, sumrular, ördekler, angıtlar ve çıkrıkçı kuşları da azaldı. Su seviyesi azaldığı için kendilerine yaşam alanı bulamayan kuşlar göle daha az gelirken, milli park niteliğine ve korumalı bölge statüsüne sahip Seyfe Gölü neredeyse tamamen kurudu. Gölün çevresinde bilinçsizce açılan sulama amaçlı kuyular nedeniyle su seviyesinin azaldığını söyleyen emekli öğretmen Seyfe Gölü Koruma Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, Kırşehir Valiliği ve Mucur Belediye Başkanlığı’na noter aracılığı ile gölden su çekilmesinin durdurulması için ihtarname de çekmişti.

Tuz mineralleri toz fırtınasıyla ilerliyor

Gölün kurtarılması için mücadele eden Yavuz, “ Haziran ayından itibaren göl kurudu. Oysa bahar aylarındaki kırkikindi yağmurları ile biraz dolmuştu ve göçmen kuşlar az da olsa gelmişti. Ancak göle takviye su gelmediği için kuşların yavruları büyüyemeden öldü. Dünyanın korunması gereken alanları arasındaki göle yetkililerin duyarsızlığı bizleri şaşırtıyor. Logosunda göldeki flamingo olan Mucur Belediyesi bile su çekiyor. 200’e yakın kuş türünün konaklama durağı bir zamanlar bize görsel şölen veriyordu. Göl kuruduğu için rüzgarla birlikte kalkan tozun içindeki tuz mineralleri tarım alanlarına zarar veriyor. Çöldeki toz fırtınasına benzeyen fırtınaları gölümüzde gördükçe içimiz acıyor. Tozun içindeki tuz minerallerinin tarımsal alanları çoraklaştırdığını birkaç yıla kadar fark edecekler.” dedi.

“Bölgenin iklimini yumuşatıyordu”

Seyfe Gölü’nün yüzyıllardır yörenin iklimini yumuşattığını söyleyen Yavuz, “ Artık mikro klima iklimi yok oldu. Taban suyu düştü. Hem insanlar hem hayvanlar için Seyfe yaşanmaz hale geldi. Gölü ve çevreyi toz fırtınalarından kurtaracak, tarımı canlandıracak projeler üretilmesi gerekiyor. DSİ, göl çevresindeki kuyuların kapatılması kararını almıştı. 600’ün üzerinde kuyu gölün suyunu çekti. Artık göl geri dönülmez bir yok oluşun eşiğinde.” diye konuştu.

Seyfe Gölü, 1989’da 1. derece doğal sit alanı, 1990’da tabiatı koruma alanı ilan edilmişti. 1994’te ise uluslararası Ramsar Sözleşmesi’ne alınan edilen göl bir zamanlar dünyanın en büyük flamingo topluluklarını barındırıyordu.

CEVAP VER