Lise mezunlarına bahriyeli olma şansı

Dünyanın tüm okyanuslarında Türk bayrağını dalgalandıran Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın subay ihtiyacını karşılayan Deniz Harp Okulu, yeniden öğrenci alımına başladı.

0
11

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından eğitime bir süre ara veren harp okulu, Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında yaklaşık 350 lise mezunu genci deniz subayı olmaya çağırıyor.

Geleceğin gemi komutanları yetişecek

Sadece kıyılarımızda değil 4 okyanusta başarıyla bayrak dalgalandırabilen Türk Deniz Kuvvetleri yeni subay adaylarını bekliyor. Yapılan değişiklikle tüm lise mezunlarının başvurabileceği Deniz Harp Okulu, etkili savaş donanımına sahip fırkateyn ve milli gemi korvetler gibi modern savaş gemilerine komutanlık yapabilecek subayları yetiştirmeyi hedefliyor. Deniz Harp Okulu’na başvuran subay adayları, ÖSYM tarafından 81 il merkezinde 18 Mart 2018’de yapılan sınava girecek.

Donanmanın gözbebeği subaylar yetiştirilecek

Deniz Harp Okulu’nda eğitim görerek bahriye subayı olmak isteyenlerin 15 Şubat 2018 Perşembe gününe kadar https://ais.osym.gov.tr adresinden başvurması gerekiyor. 4 yıl yüksek kalitede gerçekleşen eğitimin ardından ‘Teğmen’ rütbesiyle donanmamızda görev alacak subaylar, yetenekleri ve çalışma azimleriyle Türkiye’yi pek çok uluslar arası alanda da temsil edebilecek. 1773 yılından beri deniz subayı yetiştirerek dünyada pek çok ülkede olmayan bir okul sisteminin temsilcisi olan Deniz Harp Okulu, yabancı dil eğitiminin yanı sıra kaliteli eğitim sistemi ile de dikkat çekiyor.

TCG Anadolu’nun personeli Mavi Vatan’da

20 yaşını aşmayan lise mezunlarını mavi vatan olarak adlandırılan denizlerde görev yapmak üzere eğiten Deniz Harp Okulu, Türk bahriyesine kahraman denizciler ve liderler yetiştirmeyi amaçlıyor. 2021 yılında donanmaya katılması hedeflenen helikopter gemisi TCG Anadolu’da görev yapabilecek yetenekte subaylar yetiştiren Deniz Harp Okulu; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri, Makine, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar ve Endüstri mühendisliği dallarında lisans düzeyinde eğitim veriyor. Mezunlar, Uzak Yol Vardiya Zabitliği ile Uzak Yol Vardiya Mühendisliği gibi gemi adamları belgelerini de alabiliyor. Deniz Harp Okulu’nun akademik yılı içinde öğrencilerin gemi ve deniz hayatına alıştırılması için okul gemilerinde eğitim alması sağlanıyor. Öğrenciler, okul ve donanma gemileri ile Karadeniz ve Akdeniz ülkeleri kıyılarında eğitim yaparken pek çok ülkeyi de gezme fırsatı buluyor.

CEVAP VER