Marmara balık kustu

Marmara Denizi'nde dün olağandışı bir görüntü yaşandı. Aralarında kalkan, vatoz ve ahtapotun da olduğu birçok deniz canlısı cansız halde kıyıya vururken, manzara kirlilik yada ani soğuk su akınını akıllara getirdi.

0
13

Marmara Denizi’nde dün olağandışı bir görüntü yaşandı. Aralarında kalkan, vatoz ve ahtapotun da olduğu birçok deniz canlısı cansız halde kıyıya vururken, manzara kirlilik yada ani soğuk su akınını akıllara getirdi.

Marmara Denizi’ndeki aşırı kirlenme balıkların toplu ölümüne neden olurken, Bostancı’dan Kartal sahiline kadar olan yaklaşık 16 kilometrelik sahil şeridinde dün ilginç manzara vardı. Gece 03.00 sıralarında vatoz, kalkan, sübye, ahtapot, mezgit gibi deniz canlıları ölü yada yarı canlı şekilde karaya vurdu. Yaşanan manzara ve 5 farklı türün aynı anda karaya vurması endişeye neden olurken, balıkların bazılarının soluk almak için yüzeye doğru gelip tekrar dibe çökmesi can çekiştikleri izlenimini verdi.

Küçükyalı Balıkçı Barınağı’nda ki balıkçılar ve tekne sahipleri, suyun altında çok sayıda balığı hareketsiz görünce şaşırdıklarını söyledi. Tekne sahibi ve balıkçı Muharrem Berber, “Gece 3 civarında balıkların kıyıya geldiğini fark ettim. Gece su aniden çok soğudu. Hareketsiz yatan balıkları tekrar hayata döndürmek için çaba sarf ettik. Bazı arkadaşlarımız kalkan gibi değerli balıkları satmak için topladı.” Dedi.

“Ani ısı değişimi neden olabilir”

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yelda Aktan ise, “Balıkçıların söylediğinine göre denizde ani ve şiddetli bir soğuma yaşanmış. Balıklar bu değişiklikten etkilenerek ölebilir. Deniz suyunda değişik bir renk yada koku olmaması bu ihtimali güçlendiriyor. Bölgesel bir kirlilik olup olmadığının anlaşılması için laboratuvar araştırması gerekli.” Dedi.

“Toplanan kalkanlar tezgahta satılmamalı”

Kıyaya gelerek olayı inceleyen belgesel yapımcısı ve dalgıç Savaş Karakaş, kıyay vuran ve ekonomik değeri yüksek kalkanın toplanarak satılmasının halk sağlığını tehdit edebileceğini söyledi. Balıkların ölüm nedeni henüz belirlenmeden tezgahlara konulmasının sakıncalı olacağını söyleyen Karakaş, “Daha çok dip balıklarının olması büyük soru işareti. Umarım doğal nedenlerle yaşanmıştır, çünkü marmara artık insansal atıklarla özelliğini yitiriyor.” Dedi.

CEVAP VER