Oltayla yelkovan katliamı

Nesli dünya ölçeğinde tehlikede olan yelkovan kuşları, İstanbul Boğazı’nda oltaya takılarak ölüyor. Göç mevsiminde olan ve balıkla beslenen yelkovanlar takıldıkları oltalardan bazıları vatandaşlar tarafından kurtarılırken doğaseverler tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekiyor.

0
9

İstanbul Boğazı bugünlerde olağan dışı bir doğa olayı meydana geliyor. Göç mevsiminde olan Boğaziçi’nde balıkla beslenerek yollarına devam etmesi gereken yelkovan kuşları, olta balıkçılarının misinalarına takılıyor. Yüzlerce yelkovanın yaşamını kaybetmiş olmasından endişe eden doğaseverler boğazın Anadolu ve Rumeli kıyılarında adeta nöbet tutuyor. Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç “Yelkovan kuşlarının nesli küresel ölçekte tehlike altında. Son iki gün içinde yaşanan yelkovan katliamı milyonlarca insanın yaşadığı bir şehirde herkesin gözü önünde gerçekleşiyor. Gözlemciler on dakikada 15’ten çok kuşun zaman zaman oltalara takıldığını bildiriyor. Karar vericilerin bu katliamın bir an önce önüne geçmesini talep ediyoruz. İstanbul yelkovanlara mezar olmasın” dedi.

Yelkovanların küresel nüfusu 15.000-30.000 çift arasında. Yelkovanlar, Ekim sonu Kasım başı üreme alanlarına geri dönüyor. Kayalık kıyılar ve açık deniz adacıklarında üreyen yelkovan, üreme dönemi dışında Karadeniz ve Akdeniz’e yayılıyor. Yelkovanlar, balık özellikle hamsi, sardalya ve uskumrugiller familyası üyeleriyle ve eklem bacaklı kabuklular ile besleniyor. Tür, IUCN kırmızı listesinde, küresel ölçekte Hassas (VU) olarak sınıflandırılıyor. İstanbul Boğazı’nın en yaygın türü olan yelkovanların nerede üredikleri bugüne kadar saptanamamış. 

CEVAP VER