Plastik kirliliği Antarktika’ya kadar ulaştı

Greenpeace, Antarktika Okyanusu’nda mikroplastik ve zararlı kimyasallar tespit etti

0
8
Greenpeace ship the Arctic Sunrise in Charlotte Bay, Antarctic Peninsula. Greenpeace is on a three-month expedition to the Antarctic to carry out scientific research, including seafloor submarine dives and sampling for plastic pollution, to highlight the urgent need for the creation of a 1.8 million square kilometre Antarctic Ocean Sanctuary to safeguard species like whales and penguins.

İnsanların neden olduğu plastik kirliliği Antarktika’yı da vurdu. Greenpeace’in, Antarktika Okyanusu’nda yaptığı mikroplastik ve kimyasallar atık araştırmalarının korkunç sonuçları açıklandı. Denizin derinlerinden alınan 8 örneğin 7’sinde mikroplastiğe rastlandı. Alınan örneklerde litre başına en az bir mikroplastik lifi tespit edildi. Aynı zamanda toplanan kar örneklerinde de zararlı kimyasallara rastlandı. Uzmanlar gerek mikroplastiklerin gerek zararlı kimyasalların insan kaynaklı olduğunu dile getirdiler.

Greenpeace, Antarktika Okyanusu’nda dünyanın en büyük koruma alanının oluşturulması amacıyla başlattığı “Antarktika Okyanusu’nu Koru” kampanyası kapsamında Arctic Sunrise ile gerçekleştirdiği seferde bölgeye dair birçok bilimsel araştırma da gerçekleştirdi. Söz konusu araştırmalardan belki de en önemlisi Okyanus’taki plastik kirliliğine dair gerçekleştirilen araştırmaydı.

Bilim insanları denizin derinliklerinden 8, yüzeyinden 9 su örneği aldı. Yapılan analizler sonucunda denizin derinliklerindeki örneklerin 7’sinde; yüzeydeki örneklerin de 2’sinde mikroplastiğe rastlandı. Mikroplastikler, büyük plastik parçalarının dalgalarla sürüklenmesi, aşınması ve günışığında ayrılması sonucu daha küçük parçalara ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğindeki mikroplastikler ile çamaşır makinelerinden yıkanan giysilerden kopan lifler de evlerimizden okyanuslara kadar ulaşıyor.

Alınan 9 kar örneğinin 7’sinde de zararlı kimyasallara rastlandı. Uzmanlar söz konusu kimyasalların endüstriyel üretim ve tüketim kaynaklı olduğunu (örneğin suya dayanıklı outdoor ürünler gibi) belirttiler.

Greenpeace “Antarktika Okyanusu’nu Koru” kampanyası sorumlusu Frida Bengtsson bulgularla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi; “Antarktika Okyanusu’nun uzak ve el değmemiş bir alan olduğunu zannediyoruz. Ne var ki yaptığımız araştırmalar okyanusun insanların neden olduğu plastik kirliliği, iklim değişikliği ve endüstriyel balıkçılık gibi bir çok tehditle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Sonuçlar, Antarktika Okyanusu’nun en ücra ekosistemlerinin dahi mikroplastik atıkları ve zararlı kimyasallarla kirlendiğini gösteriyor. Antarktika Okyanusu’nu koruyabilmek için hızla harekete geçmeli ve dünyanın en büyük koruma alanı ilan edilmesi için elimizden geleni yapmalıyız.”

CEVAP VER