Prof. Dr. Birpınar: “İklim değişikliğinden Türkiye sadece binde 7 sorumlu”

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele etmek için sürdürülen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nde dünya genelinde alınacak önlemlerin tekrar açıklanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin izleyeceği yolu açıkladı.

0
5
dav

‘İKLİMİN’ adlı programı açıklayan Türkiye Cumhuriyeti İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 195 ülkenin katılımıyla Aralık ayında Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenecek BM toplantısına çok sayıda bakanlıktan temsilci ile katılacaklarını belirtti.

Ülkelerin küresel iklim değişikliğine karşı izleyecekleri yolu göstermek ve alacakları kararlara yardımcı olmak için kurulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, son küresel ısınma raporunu geçtiğimiz gün açıklamıştı. Küresel ısınma artışının 2 derece yerine 1,5 derecede tutulmasının insanlık için çok önemli olduğunu dile getiren raporun ardından Türkiye Cumhuriyeti İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, bu konuda Türkiye’nin izleyeceği rotayı açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ortak finanse edilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi” kapsamında “Yeni Jenerasyon İklim Gazeteciliği” ve “İklim Değişikliği Trendleri “toplantısında konuşan Prof. Dr. Birpınar, iklim değişikliğinin 1800’lü yıllarda ki sanayi devriminin ardından konuşulmaya başlandığını vurguladı.

“Paris Antlaşması’na taraf olduk”

Prof. Dr. Birpınar,  “Sanayi devriminden ancak 100 yıl sonra insanlık iklim değişikliğinin yıkıcı sonuçlarıyla yüzleşmeye başladı. Fosil yakıt kullanımına bağlı olarak artan iklim değişikliğinin ilk sorumlusu genellikle batı ülkeleri ve ABD.  Türkiye’nin küresel iklim değişikliğinde ki katkısı binde 7. Yani çok az seviyede. Yüzde 28 oranı ile en büyük pay sahibi ağır sanayiye sahip ABD. Tüm AB ülkeleri ise yüzde 23, Rusya yüzde 11, Çin ise yüzde 9 sorumlu. Küresel ısınmayı insan vücuduna benzetebiliriz. Sıcaklığımız 36,5 dereceyi geçtiğinde vücudumuz tepki verir ve organlarımız çalışamaz. İklim değişikliği de, binyıllardır var olan düzenin değişmesinin sonucu olarak dünyanın dengesinin bozulmasına yol açıyor.  Yağış rejiminin bozulması yani sel taşkınları ve kuraklık bunun bir örneği. 2015 yılında Paris Antlaşması’na taraf olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu gösterdik. “ dedi.

“Polonya’da ki toplantıya hazırlanıyoruz”

Aralık ayında Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenecek toplantının önemine değinen Prof. Dr. Birpınar, “Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Toplantısı’nda(COP24) ülkemizi temsil edeceğiz. 195 ülkeye Türkiye’nin iklim politikalarını ve yenilenebilir enerji de attığımız adımları anlatacağız. İklim fonlarından daha fazla faydalanarak iklim değişikliğiyle daha iyi mücadele edeceğimizi göstereceğiz.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın küresel iklim değişikliğini topluma daha iyi anlatabilmek için hazırladığı “İklimin” adlı programda açıklandı. İklim İçin Alışkanlıklarını Değiştirme Zamanı sloganıyla hazırlanan ‘İklimin’ programında toplumun her kesimi için eğitim çalışmaları yapılacağı öğrenildi.

 

 

CEVAP VER