Sakuralar 587 şehit için açtı

1890 yılında Japonya’da batan Ertuğrul firkateyninde şehit olan 587 denizci için Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne dikilen geleneksel Japon kiraz ağacı sakuralar çiçek açtı

0
17

128 yıldır iki ülkenin kesintisiz süren dostluğunu hatırlatan çiçeklerin arasında düzenlenen Ertuğrul firkateyni anma törenine Türk ve Japon temsilciler katıldı.

Sultan II. Abdülhamit’in Japon İmparatoru Meiji’ye gönderdiği hediyeleri Yokohoma limanına bıraktıktan sonra dönüşe geçen Ertuğrul gemisi, 16 Eylül 1890’da fırtınaya yakalanmıştı. Ahşap firkateyn Kushimoto açıklarında 587 Osmanlı deniz askeri ile pasifik Okyanusu’nun derinliklerine gömülmüş, okyanusta yaşam mücadelesi veren 69 asker ise Kushimoto köylüleri tarafından kurtarılmıştı. İki ülke arasında 128 yıl önce başlayan dostluğun anısına Japonya’dan getirilen geleneksel bahar ağacı sakuralar, Ataşehir’de ki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne dikilmişti. Her yıl Nisan ayının ilk günlerinde çiçek açarak baharı müjdeleyen sakuralar iki ülkenin yetkililerini yine bir araya getirdi.

Sakura ağaçlarının pembe çiçeklerle donanmasıyla Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde düzenlenen Ertuğrul Firkateyni Şehitleri Anma Günü’nde yine Türk ve Japon dostluğu pekişti. Şehrin ortasında yeşil kalan ender yerlerden olan bahçenin ve Tekfen Holding’in kurucusu Ali Nihat Gökyiğit’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır katıldı. Ali Nihat Gökyiğit, “ Bu kaza Türk toplumunun hafızasından hiç çıkmadı. Japonlar çok duygusal insanlar ve bize çok değer veriyorlar. Bu samimi ve içten dostluk hiç bitmeyecek.” Diye konuştu. Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ise, “Ertuğrul’un batması çok üzücü bir olay. 69 kişiyi oradaki Japon halkı kurtardı ve sarsılmaz dostluk orada başladı. Her yıl sakura ağaçlarının baharı müjdelemesiyle buraya gelerek Ertuğrul gemisini ve kahraman Türk şehitlerini anıyoruz. Sakuralar iki ülke arasındaki kesintisiz dostluğu hatırlatıyor” dedi.

Askeri bandodan Japonca şarkılar

Çok sayıda Türk ve Japon’un buluştuğu törende Pamuk Gül adlı Japon müzik gurubu geleneksel müzik dinletisi sundu. Bahçeyi gezmeye gelen doğaseverlerinde bulunduğu törende Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Bandosu ise Türk ve Japon milli marşlarını çalarken, Japonca şarkılar söyledi. Yaklaşık bin 700 canlı türüne ev sahipliği yapan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin Ertuğrul Şehitliği bölümünde açan pembe bahar çiçekleri doğaseverlerin büyük ilgisini çekiyor.   

 

CEVAP VER