“Sen neymişsin be Marmara”

Dünyada bir ülkeye ait tek deniz özelliği ile eşsiz güzellikleri barındıran Marmara Denizi için halen birşeyler yapılacağını düşünenler her yıl Yaşayan Marmara Festivali’ni düzenliyor.

0
15

Dünyada bir ülkeye ait tek deniz özelliği ile eşsiz güzellikleri barındıran Marmara Denizi için halen birşeyler yapılacağını düşünenler her yıl Yaşayan Marmara Festivali’ni düzenliyor. Ülkemizin ilk balıkadam kulübü olan Caddebostan’da ki Türk Balıkadamlar Kulübü, yıllar önce Marmara’da çekilen fotoğraflarla yakın zamanda çekilen fotoğrafları biraraya getirdi. 40 yıl once cam gibi suya sahip Marmara’da büyük beyaz köpekbalıklarının bile yüzdüğünü kanıtlayan fotoğraflar, Türk Balıkdamlar Kulübü’nün gezici sergisinde denizseverlerle buluşuyor.

Propontis’ten Marmara’ya

Antik çağlardan beri insanoğlunun çevresinde yaşadığı Marmara Denizi, 7 metropolde yaşayan yaklaşık 25 milyon insanın atıklarıyla hızla kirleniyor. Karadeniz’e çıkmadan önceki deniz anlamında ki Propontis adıyla anılan Marmara’nın rengi son yıllarda belirgin olarak değişirken derinliklerinde halen yüzlerce tür canlının yaşadığına dikkat çekmek isteyen Türk Balıkadamlar Spor Kulübü gönüllü dalgıçları bir festival ile sualtına indiriyor. Türkiye’nin en başarılı sualtı görüntü uzmanları Yaşayan Marmara Festivali için indikleri derinliklerde, kirlenmeye rağmen yaşayan canlıları görüntüleyerek bir anlamda satha çıkartıyor.

“Sen neymişsin Marmara”

Türk Balık Adamlar Spor Kulübü’nden Mehmet Öztabak’ın derlediği 64 eski fotoğraf, “Marmara’da bir zamanlar neler varmış” dedirtiyor. Daha çok İstanbul’un Prens Adaları’nda yaşayan Ermeni ve Rum vatandaşlarımızın ilgisiyle Marmara’nın derinlikleri 1960’lardan itibaren görüntülenmiş. Bedros Kılıçcan, Ferda Büyükbaykal, Nurdoğan Özkaya, Yannis Halaçoğlu, Zareh Magar gibi isimler yüzlerce balığın bereketle ağlara dolduğu yıllarda, şimdi ne yazık ki hiç görülmeyen pek çok balığı fotoğraf arşivimize kazandırdı. 1 metre boyunda ki Adabeyi ya da 5 kg ağırlığa ulaşabilen ıstakozlar sıradan bir görüntü oluştururken, denizlerin en ürkütücü canlısı büyük beyaz köpekbalığı saldırısında hayatını kaybeden Dr. Güngör Güven’in mezar taşı da Marmara’nın zenginliğini kanıtlıyor. Bu fotoğraflar Marmara’nın bir zamanlar cam gibi olan suyunda büyük beyaz köpekbalığının bile yaşadığını fazlasıyla kanıtlıyor.

Geçmişi ve geleceğiyle Marmara

1958 yılında çekilen ilk Marmara fotoğrafının üzerinden geçen yıllar pek çok sualtı gönüllüsünü de derinlerde görüntü avcılığına yöneltti. 64 eski fotoğrafın yanısıra 64 yeni fotoğrafta aynı sergide buluşuyor. Adnan Büyük, Ateş Evirgen, Cenk Ceylanoğlu, Ferhan Coşku, Murat Orkun, İlker Acar, Osman Temizel, Özmen Öztürk,

Recep Dönmez, Recep Şen, Saadettin Aşkın, Saki Uğurlu,  Saygun Dura, Tamer Günal, Ufuk Dönmez gibi isimlerde Marmara’da halen yaşam alanı bulan türleri görüntüledi. Gezici sergi bu yıl boyunca İstanbul’da ki çeşitli üniversitelerin ve alışveriş merkezlerinin salonlarında sualtı severleriyle buluşacak.

Türk Balıkadamlar Spor Kulübü Başkanı Nezih Saruhanoğlu, “ Marmara, dünyada yarı kapalı özellikler taşıyan benzer denizler arasında özel bir öneme sahiptir. Karadeniz suyu Istanbul boğazından üst akıntılarla Marmara’ya akar. Ege denizi suyu da, alt akıntılarla Marmara’ya akar. İki denizin suyu  yoğunluk farklılıkları nedeniyle birbirine karışmaz.İki farklı deniz suyunun arasında 20-25 metrelerde  göz ile görülebilen,  çok belirgin kristal tabaka mevcuttur. 50 yıl once çekilen fotoğraflarla günümüzde çekilenleri kıyaslayarak özel denizimizi hatırlatmak istedik” dedi.

CEVAP VER