Sessiz ve derinden gelen düşmana karşı en büyük tatbikat

Akdeniz’in en büyük denizaltısavar(antidenizaltı) tatbikatı Mavi Balina-2018 Türkiye’nin ev sahipliğinde başladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yönetiminde aralarında ABD’nin de bulunduğu 13 ülkenin katılımıyla 7 Ekim’e kadar sürecek tatbikatta savaş gemisi ve uçaklarının denizaltı savunma sistemleri denenirken karşılıklı bilgi alışverişi yapılacak. Sualtında ki savaş hazırlığı için 19 gemi, 11 helikopter, 9 uçak Doğu Akdeniz semalarında ve açıklarında olacak.

0
7

En korkulan savaş aracı: Denizaltı

Gelişen savaş teknolojileriyle birlikte etki gücünü arttırarak en korkulan silahlardan olan denizaltılara karşı alınacak önlemler tüm ülkeleri tatbikat yapmaya zorluyor. Sessiz ve derinden ilerleyerek hedefleri uzaktan yok edebilen ve aynı yöntemle uzaklaştığı için modern çağın vazgeçilmez silahı denizaltılara karşı Akdeniz çanağının en büyük tatbikatı Mavi Balina 2018, Türkiye’nin önderliğinde gerçekleşiyor. 2 yılda bir düzenlenen Mavi Balina tatbikatları tüm teknolojik gelişmelerin değerlendirilmesini sağlıyor. Düşman denizaltılarını bulmak, takip etmek, hasar vermek gerekirse yok etmeyi amaçlayan Mavi Balina 2018’de savaş gemisi, uçak, helikopter ve diğer denizaltıların kabiliyetleri test edilirken, katılan ülkeler arasında koordinasyon göz dolduruyor. Doğu Akdeniz’deki açık denizde gerçekleşecek tatbikata Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bahreyn, Cezayir, Katar, Kuveyt, Pakistan, Romanya, Suudi Arabistan’a ati gemi, uçak ve askerler katılıyor.

Türk Deniz Kuvvetleri yönetecek

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yönettiği tatbikata Türk Hava Kuvvetleri büyük destek veriyor. Türkiye’den; 4 fırkateyn, 5 denizaltı, 2 korvet, bir lojistik destek gemisi, bir karakol gemisi, 3 deniz karakol uçağı, 6 helikopter katılıyor. Deniz kuvvetlerine ait Denizaltı Cevapsız Yayım İstasyonu’nun(VLF BAFA) da hazır olacağı tatbikatta, hava kuvvetleri de çok sayıda uçak ve helikopterle yer alıyor. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 kapsamında Hollanda’dan bir fırkateyn ve helikopter, Türkiye’den bir fırkateyn ve helikopter, Yunanistan’dan bir fırkateyn ve İspanya’dan bir fırkateyn ve helikopter olmak üzere toplam dört gemi ve üç helikopter de tatbikatın önemini arttırıyor. Ayrıca Pakistan’dan bir fırkateyn, bir deniz karakol uçağı, bir helikopter, Romanya’dan bir fırkateyn ve bir helikopter, ABD’den bir deniz karakol uçağı, NATO, ABD, Bahreyn, Cezayir, Katar, Kuveyt, Pakistan, Romanya ve Suudi Arabistan’dan toplam 19 gözlemci asker Mavi Balina 2018 tatbikatında Türk savaş gemilerinde bulunacak. Azerbaycan’dan 18 kişilik Gemiye Çıkma Timi ile 7 gözlemci, NATO Deniz Kuvvetlerinden (MARCOM) 3 Gemiye Çıkma Timi de yer alacak.

CEVAP VER