Şile’nin derinlerinde bekleyen dram

Tam 1 yıl önce 9 mürettebatıyla 88 metre derinliğe batan M/V Bilal Bal gemisinden çıkartılamayan iki denizcinin ailesi cenazelerin kendilerine teslim edilmesini bekliyor.

0
5

Geminin sigorta şirketi Türk P&I ise, son seferinden hemen önce sigorta poliçesi iptal edilen gemide hayatını kaybedenler için tazminat ödemeye hazırlanıyor.

“Öldü diyemiyoruz çıkıp gelecek sanıyoruz”

Engin Selçuk

1 Kasım 2017’de acil yardım sinyali vererek 9 mürettebatıyla Şile açıklarında batan M/V Bilal Bal kosteriyle ilgili soruşturma Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken, iki aile halen 88 metre derinlikten iki cenazenin çıkartılmasını bekliyor. 3 bin 100 ton demir tozuyla batan 79 metre boyunda ki M/V Bilal Bal’ın makine dairesinde mahsur kaldığı düşünülen Engin Selçuk’un Rize’de yaşayan ablası Duygu Ergüven, henüz neden battığı bile belli olmayan gemiden kardeşinin cenazesinin çıkartılmasını istiyor. Kazanın üzerinden tam 1 yıl geçmesine rağmen dava dosyasının yeni açıldığını vurgulayan Ergüven, “27 yaşındaki kardeşimi deniz aldı. İki kardeştik ve tek kaldım. Canımdan bir parçasını kaybetmeyi yaşadım. Özlemekten burnumun direği sızlıyor, zamanı geri sarmak istiyorum. Özlediğimde çiçek koyacağım bir mezarı yok çünkü cenazesi derinlerde bekliyor. Öldü diyemiyorum hatta bazen çıkıp geleceğini düşünüyorum. Öncelikle kardeşimin cenazesine ulaşmak ve toprağa vermek tek isteğimiz” dedi.

“İlk seferinde O’nu kaybettim

Vedat Odabaşı

Aynı şekilde gemide mahsur kalan aşçı Vedat Odabaşı’nın eşi Aysun Odabaşı ise, “ Eşimle güç şartlar altında evimizi geçindiriyor ve 2 oğlumuzu yetiştirmek için çabalıyorduk. Karada aşçılara az maaş verildiği için gemilere çıkmak istedi. Gemi adamı ehliyetini aldı ve Bilal Bal gittiği ilk gemi oldu. Yani denizciliğe mecburen girmişti ve ilk seferinde aramızdan ayrıldı. 24 yıllık hayat arkadaşımı ilk gemi seferinde kaybettim. Cenazesi çıkartılıp bize teslim edilirse ziyaret edebileceğimiz bir mezarı olur ” dedi.

“Türk denizciliği ders almalı”

Öte yandan geminin Türk gemi sigortacılığı açısından büyük önem taşıdığını belirten Türk P&I şirketi, son seferinden önce M/V Bilal Bal’ın sigorta poliçesini iptal ettiklerini belirtti. Milliyet’e konuşan Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, 2012-2016 yılları arasında 4 kez geminin sigortasını yaptıklarını ama 2017 poliçesinin olmadığını vurguladı. Teker, “ Eski, bakımsız ve güvensiz olduğu için geminin sefere çıkması sakıncalıydı. Sigorta kapsamına almak için gemiye bağımsız bir denetçi(survey) gönderdik ama hiçbir yeterliliği yerine getiremedi. Denetçi gemi için çok tehlikeli 12 madde tespit etti. 20 Ekim 2017’de yük taşımaya uygun olmadığını, sac kalınlığının yeterli olmadığını ve çıpalarının (demirlerinin) eksikliğini tespit ederek, sigortalamadık hatta sefere çıkmamasını istedik. Eksiklere rağmen iki Türk limanı arasında sefere çıktı. Yinede Türk P&I olarak hayatını kaybeden 9 mürettebat için 2 Milyon TL’ye yakın bütçe ayırdık. Türk denizciliği ve sigortacılığı Bilal Bal olayından çok şey öğrenerek, ders alacağını düşünüyorum.” dedi.

CEVAP VER