Su Bilimleri Fakültesi eğitim yılını başlattı

Kurulduğu 1983 yılından beri aralıksız öğrenci yetiştiren İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi yeni eğitim yılına başladı. 26 milyon hektar su potansiyeline sahip Türkiye’nin tek su bilimleri fakültesi olduklarını söyleyen Prof. Dr. Meriç Albay, “ Öğrencilerimizin gelecek endişesi olmadan eğitim almaları onlara özgüven veriyor.” dedi.

0
10
sdr

8 bin 337 km deniz kıyısına, 19 büyük akarsuya, 210 doğal göl ve 700’ün üzerinde baraj gölüne sahip Türkiye’nin su potansiyelini daha iyi değerlendirmek için suyla ilgili çeşitli branşlarda mühendis yetiştiren İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nin eğitim yılı coşkuyla açıldı. 2017’de Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK) kararıyla daha nitelikli mühendis yetişmesi için ismi Su Bilimleri Fakültesi olarak değiştirilen fakültenin açılışında ünlü romancı Buket Uzuner öğrencilere ilginç bilgiler verdi. Uzuner, romanlarında doğanın tüm öğelerini kullandığını ama suyun kendisine çok fazla ilham verdiğini belirtirken, romanlarındaki hikayelerden örnekler verdi.

 

Fakültenin 2018 – 2019 Akademik Yılı açılış törenine yeni öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Su Ürünleri Kooperatifi merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Dairesi Başkanı Hüseyin Dede de katılırkenilk tercihlerine fakülteyi yazan 3 öğrenciye ödül verildi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, “ Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili ve iç su kaynakları açısından da çeşitlilik gösteriyor. Su, keşfedilmeyi bekleyen en büyük doğal rezervlerimiz arasında. Su kaynaklarından sağlanan teknolojik ürünler başta ilaç, kozmetik, gıda sanayinde yoğun kullanılıyor. Yanı sıra, gittikçe azalan dünyanın su kaynaklarını doğru değerlendirmek ve yönetmek için yetişmiş insan ihtiyacı ülkemizde her geçen yıl artıyor. Fakültemizde çalışan 74 akademisyen bu yıl 200’ün üzerinde öğrencimize Su Bilimleri Mühendisi adaylarını yetiştirmek için heyecanla bekliyor” diye konuştu.

CEVAP VER