Suyun altında en uzun yürüyen kadın oldu

Serbest dalış sporunda Türkiye’yi başarıyla temsil eden Bilge Çingigiray’ın suyun altında 81 metre yürüyerek kırdığı rekor, Guinnes tarafından onaylandı.

0
57

2019’un son günlerinde rekoru tescil edilen Çingigiray böylece ‘Suyun Altında En Uzun mesafe Yürüyen Kadın’ oldu.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu sporcusu ve Tekirdağ’da bir ortaokulun beden eğitimi öğretmeni Bilge Çingigiray, 25 Mart 2019’da, bir kadının sualtında yürüyeceği en uzun mesafeyi kat etmek için havuza girmişti. Rus sporcu Marina Kazankova’nın 69 metre yürüyerek elde ettiği rekoru Türkiye’nin 81 şehrinde yaşayan kadınlara armağan etmek için 81 metreye çıkartmak isteyen Çingigiray, rekor gözlemcileri eşliğinde dalmıştı. 4 yaşındaki oğlu Doruk’un havuz başından verdiği destek ve profesyonel bir ekibin çalışmasıyla, tek nefeste havuzda 81 metre yürüyen genç sporcu 137 saniye nefesini tutmuştu. Havuzda 6 dakika 23 saniye nefesini tutarak Türkiye kadınlar statik apnea rekorunu halen elinde bulunduran Çingigiray’ın rekoru, Guinness Dünya Rekorlar Kurumu tarafından onaylandı.

“Milli formayı daha çok giyeceğim”

Nefesini 7 dakikadan fazla tutabilen milli sporcu böylece dünya rekoru kıran Türkler arasına girdi. 2020 yılında sportif denemeleriyle Türkiye’nin adını daha çok duyuracağını söyleyen Çingigiray, “ 2019 benim için, sportif anlamda Guinness Dünya Rekorunu ülkemize getirerek Türk kadınlarına armağan ettiğimiz güzel bir yıl oldu. Tek nefeste sualtında en uzun mesafe yürüyerek ülkemi sportif bir başarıyla dünya arenasında temsil etmek benim için büyük mutluluk ve gurur kaynağı oldu. 2020 yılı hedefim  Haziran ayındaki dünya şampiyonasında milli sporcu olarak yarışarak, ülkeme bu kez dünya şampiyonluğunu yaşatmak” dedi.

CEVAP VER