TCG Gediz Kuzey kutup dairesini geçti

Türk Deniz Kuvvetler Komutanlığı’na ait TCG Gediz, askeri görev için Kuzey Kutup Dairesi’ni geçti. 6 Nisan’da NATO Daimi Görev Grubu’na katılarak 12 ülkede 15 limana giden TCG Gediz, kuzey yarımküredeki 66. enlemi geçerek Danimarka ve Norveç limanlarına uğradı. 2 okyanusta 116 gün kalarak 3 uluslararası tatbikata katılan TCG Gediz bugün Aksaz Deniz Üssü’ne döndü. TCG Barbaros, Haziran 2016’da kuzey kutup dairesini geçen ilk Türk savaş gemisi olmuştu.

0
4
????????????????????????????????????

Türk Deniz kuvvetleri Komutanlığı’na ait tam donanımlı 16 fırkateynden olan TCG Gediz, 116 gün süren uluslararası görevini tamamlayarak yurda dönüyor. 138 metre uzunluğundaki fırkateyn Aksaz Deniz Üssü’nden 6 Nisan’da hareket ederek NATO’nun ani reaksiyon kuvveti olan SNMG-1 Daimi Görev Grubu’na katılmıştı. 181 mürettebatı olan TCG Gediz, Cebelitarık Boğazı’nı geçerek önce Atlas Okyanusu’nun doğusunda Fiilî Deniz ve Hava Savunma Tatbikatı JOINT WARRIOR-2018’e daha sonra Baltık Denizi’nde Barış İçin Ortaklık  (BİO) Tatbikatı BALTOPS-2018’e katıldı. NATO üyesi ülkelerin savaş gemileri ile pek çok eğitim ve koordinasyon görevini yerine getiren TCG Gediz, Kuzey Denizi’nde Denizaltı Harbi ve Denizaltı Savunma Harbi Tatbikatı DYNAMIC MONGOOSE-2018’e de katılarak ara vermeden 3 uluslararası tatbikatta görev yaptı.

Hem ülke tanıtımı hem harekat gücü gösterisi

Tatbikatların ardından Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmak ve deniz kuvvetlerinin kıtalararası harekat gücünü göstermek için liman ziyaretlerini sürdüren TCG Gediz, 22 Haziran’da Kuzey Kutup Dairesi’ni geçti. Kuzey yarımkürenin 66’ıncı enlemin üzerine çıkarak Kuzey Kutup Dairesi’ne giren fırkateyn soğuk sularda yüzlerce deniz mili ilerledi. 70’inci enlemdeki Norveç’in Harstad ve Danimarka’nın Aalborg limanlarına giren savaş gemisi böylece batıda ABD’den doğuda Japonya’ya, Kuzey Fiyortları’ndan güneydeki Ümit Burnu’na kadar dünyanın tüm deniz ve okyanuslarında Türk bayrağını dalgalandıran ilk fırkateyn oldu.

2 okyanusta 116 gün süren uluslar arası tatbikat ve liman ziyareti görevlerini tamamlayan TCG Gediz, bugün (30 Temmuz Pazartesi) Aksaz Deniz Üssü’ne döndü. TCG Gediz, İtalya, Portekiz, İspanya, İskoçya, Kuzey İrlanda, Fas, Hollanda, Litvanya, Almanya, Norveç, Danimarka ve Tunus limanlarında büyük coşkuyla karşılanmıştı. Dünyanın tüm deniz ve okyanuslarında zorlu görevleri yapabilecek şekilde tasarlanan ve en etkili silahlarla donatılan TCG Gediz, 2000 yılında donanmaya katılmıştı.

CEVAP VER