Tek başına Atlas Okyanusu’nu geçti

Sakarya’da yaşayan denizci Cengiz Aslanoğlu, yelkenlisiyle tek başına çıktığı dünya seyahatinin en önemli aşamasını başararak denizcilik tarihine geçti.

0
14

S’ Boro adlı metrelik yelkenlisinin dümeninde Atlas Okyanusu’nu 35 günde geçen Aslanoğlu, tek başına okyanus aşabilen 5 Türk arasına girdi. Aslanoğlu, ilk amatör denizcimiz ve dünya seyahatini ilk gerçekleştiren ilk Türk Sadun Boro’nun rotasını takip ederken, otopilot ve rüzgar dümeni gibi teknolojik imkanları kullanmadı. Köpeği Pupa ise, Atlas Okyanusu’nu geçen ilk Türk köpeği oldu.

1965 yılında Kadıköy’den yola çıkan Sadun Boro, o ana kadar hiçbir Türkün yapmaya cesaret edemediği bir ilki gerçekleştirmişti. Tuvaleti ve günümüze göre teknolojik donanımı olmayan Kısmet adlı yelkenlisine eşi Oda Boro ile binen Sadun Boro’yu, sadece 7 kişi uğurlamıştı. Dünyayı dolaşan ilk Türk olarak 3 yıl sonra Türkiye’ye döndüğünde binlerce İstanbullunun katılımıyla Beyoğlu’nda ki resmi törenle karşılanan Sadun Boro, Türk denizciliğinde yeni bir çağı başlatmıştı. Şimdiye kadar 16 Türk amatör denizcinin takip ettiği Sadun Boro’nun rotasını bu kez Sakarya-Karasulu Cengiz Arslanoğlu tarafından devam ettiriliyor.

Sadun Boro’nun anısına O’nun rotasında

Hayatının son 5 yılını denizciliğe adayan 55 yaşındaki Cengiz Arslanoğlu, 13 Ağustos 2017’de dünya seyahati yapmak için Karasu’dan yola çıktı. 3 yıl kadar sürecek seyahati boyunca denizciliğin sembol ismi Sadun Boro’nun rotasını izlemeyi planlayan Arslanoğlu’nun teknesinin ismi S’Boro Of Karasu. Otomatik pilot, navigasyon cihazları, rüzgar dümeni gibi hiçbir yardımcı seyir aleti olmadan yolculuk eden denizcinin tek başına olması seyahati daha da zor ve anlamlı kılıyor. Kendisine eşlik eden köpeği Pupa ile Yunanistan’ın Korint Kanalı’nı geçen denizci, İtalya’nın Messina, Sardunya, Fransa’nın Korsika, İspanya’nın Balear adalarına ulaştı. Cebelitarık Boğazı’nı geçerek Atlas Okyanusu’na açılan Arslanoğlu, seyahatinin en zorlu geçişi için Kanarya Adaları’nın Las Palmas adasında hazırlık yaptı. Cesur denizci, 2 Aralık’ta girdiği adada 50 yıl önce Sadun Boro’nun yaptığı gibi hazırlıklarını tamamladı. Teknesinin yelken ve teknik donanımını gözden geçiren Arslanoğlu, 1 aylık yiyecek ve içecekleri de aldı.

Teknoloji olmadan 33 günde okyanus geçildi

Arslanoğlu, günde 3-4 saat uyumayı ve günlerce hiçbir kara parçası görmeden gitmeyi göze alarak 20 Aralık’ta zorlu geçişine başladı. 4-5 bin metre derinliklerin üzerinden geçerken balinaların ve büyük köpekbalıklarının eşlik ettiği Arslaoğlu, hiçbir seyir aleti kullanmadı. Pusula ve sekstant(yıldızlara bakarak yön bulma aleti) kullanan Arslanoğlu, Las Palmas(mindelo)-Barbados Adası arasındaki 2 bin deniz mili(3 bin 500 km) yolu 33 günde tamamladı. Arslanoğlu tek başına Atlas Okyanusu’nu geçen 5. Türk olarak denizcilik tarihine geçerken can dostu Pupa ise Türk yelkenlisinde bunu başaran ilk köpek oldu. Arslanoğlu, “Sadun Boro, 50 yıl önce bu seyahati gerçekleştirdiğinde bizim için de bir hayali başlatmıştı. O’nun rotasını izleyerek Sadun Boro’yu hatırlatmak ve Türk denizciliğini tanıtmak istedim. Seyahatim boyunca yıldızlardan kerteriz(gidilecek yön) aldım. Sayısız fırtına atlattım. Günde 5 knot( mil) hızla geldim. Pupa beni hiç yalnız bırakmadı ama bazen dümenin etrafında dolanıp durdu, onunla da uğraşmak zorunda kaldım. Yine de tek arkadaşım Pupa oldu. 2 ay kadar burularda dinlenip Karayip Adaları, Panama, Galapagos üzerinden Pasifik Okyanusu geçişine hazırlanacağım. Pasifik’te ilk durak markiz adaları olacak. Gittiğim her yerde Türk denizciliğini, ülkemi ve Karasu’yu anlatmaktan gurur duyuyorum.” Dedi.

CEVAP VER