“Tekne Titanik gibi battı”

Dalışa gittikleri Fethiye yakınlarında teknelerinin batan Sabancı Üniversitesi öğrencileri, yaşadıklarını anlattı.

0
14

Afkule adlı dalış noktasında batan teknenin çok hızlı su aldığını söyleyen öğrenciler, “Paniği kontrol altında tutmayı başardık ve kayalıklarda 1,5 saat bekledik” dediler. 71 öğrencinin hepsinin iyi derecede yüzme bildiği, çoğunun sualtı ve cankurtaran belgesi sahibi olması bir faciayı önledi.

1 haftalık bahar tatilini fırsat bulan Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü öğrencileri, Fethiye’de düzenledikleri dalışlı mavi tur sırasında büyük bir kaza atlatmıştı. Mermaid Dalış Merkezi’nin geçen yıl denize indirdiği 24 metre boyundaki Mermaid(Denizkızı) adlı tekneyle Fethiye Kayaköy yakınlarındaki Afkule dalış noktasına giden 71 öğrencinin, aldıkları sualtı ve su üstü eğitimi ile kayalıklara çıkmayı başardığı ortaya çıktı. Milliyet’e konuşan Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü Başkanı Onur Cengiz, “Çok bozuk bir hava yoktu ama tipik Fethiye çalkantısı vardı. Konakladığımız guletlerden sabah erken saatlerde dalış teknesine geçtik. Afkule dalış noktasına 20 dakikada ulaştık. İçimizde deneme dalışı(ilk dalış) yapacak arkadaşlarımızda vardı. Başka bir yere gitmeyi planladık ve çapayı çekmeye başladığımızda teknenin kıç(arka) tarafının sulara gömüldüğünü hissettik. Hepimiz baş tarafa toplanarak dengeyi sağlamak istedik. Titanik’te olduğu gibi ne olduğunu anlayamadığımız bir anda teknenin arka tarafı iyice eğim aldı. Eğitmenler ve tekne personeli bağırarak herkesi baş tarafa topladı. Bu sırada camların patladığını Hümayun Mesutoğlu’nun tekneyi terk etmeyin direktifi başka bir kazanın olmasını engelledi. 30 saniye içinde tekne suya battı.” dedi.

Yoklama eksiksiz çıkınca alkış koptu

Öğrencilerden Sinem Kurnaz ise, “ Arka taraftaydım ve suyun tekneye girdiğini hissetmeye başladım. Tekne, 1-2 dakika içinde gözle görünür şekilde eğim aldı ve battı. Hepimiz yüzmeye başladık. Panik atak geçiren ya da çok korkan arkadaşlarımı teselli ederek, kayalıklara çıkmalarına yardım ettim. Zor durumdaki arkadaşlarıma ‘Gözlerimin içine bak, kurtulduk’ dedim. Soğukkanlılığı koruyarak kayalıklara en son ben çıktım. Hiçbirimiz kendimizi bırakmadık. Aldığımız eğitim çok faydalı oldu. Kurtardığımız bir telefondaki listeden yoklama yaptık. Herkesin ‘burada’ demesini heyecan ve stres içinde bekledik. Herkesin kurtulduğunu anlayınca kayalıklarda büyük bir alkış koptu.” dedi.

“Çabuk baş tarafa koşun”

Gezi sorumlusu Batuhan Sever ise, “ Malzemelerle ilgileniyordum, ‘çabuk baş tarafa koşun’ seslerini duydum ve herkes gibi koştum. Kısa süre içinde suların tekneye dolduğunu gördüm. Yüzmeye başladık, herkes kayalıklara doğru koştu. Birbirimize yardım ederek kayalara çıktık. Yüzen minderlerin üzerinde telefonların olması bizi sevindirdi. Kurtarabildiğimiz telefonlarla Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Acil Servis’e ulaştık. Yaklaşık 90 dakika kurtarılmayı bekledik. Kurtarabildiğimiz giysilerle üşüyenleri giydirdik.” diye konuştu.

Sualtı ve su üstü eğitimin önemi ortaya çıktı

Onur Cengiz, “ Elbette korktuk. Ama paniği kontrol altında tutmayı başardık. 1,5 saat kayalıklarda beklerken bile soğukkanlı kalabildik. 71 kişiyi sağ salim karaya çıkartmanın gururunu yaşıyoruz. İçimizde cankurtaran bröveliler var. 16 yıl önce Atilla Uzuner tarafından kurulan kulübümüzde eğitim çok önemlidir. Aldığımız eğitim ile hayatta kaldık. Seyir halinde olsak ya da daha fazla yüzmemiz gereken bir mesafede olsak sorun olabilirdi. Ama hepimiz birbirimize kenetlendik, yardımlaştık ve sorunların üstesinden gelmeyi başardık. “ dedi.

Teknenin sahibi: ‘Sigorta karar verecek’

Teknenin sahibi Hümayun Mesutoğlu ise, “Tekne bir süperyat donanımında, Türkiye’nin en yeni dalış teknesi. Neden battığını henüz bilmiyoruz. Sigortalarımız ve belgelerimiz tam. Gençlerin zararları karşılanacak. 50 metre derinlikteki teknenin çıkartılıp çıkartılmayacağına sigorta şirketi karar verecek. Kimsenin burnunun bile kanamaması hem tesellimiz hem de gururumuz” diye konuştu.

 

CEVAP VER