Toy kuşları için Muş’a kadar pedal çevirdi

Doğu Anadolu’da az sayıda da olsa varlıklarını sürdüren ve nesli tükenen toy kuşlarının korunmasını isteyen 62 yaşındaki Fuat Gülşen, Muş’a kadar bisikletle gitti.

0
19

13 şehirde Bin 550 km pedal çeviren Gülşen’e Muş Alparslan Üniversitesi bir teşekkür plaketi verdi. 20 gün boyunca pedal çeviren Gülşen, “Uçabilen en iri kuş türlerinden olan toy, Anadolu’da yaşamaya devam etsin istiyorum” dedi.

Dünyada en çok bulunduğu üçüncü ülkeyiz

Lösemili çocuklara dikkat çekmek için Antalya’ya kadar 900 km, Gediz Deltası’nda yaşayan flamingoları hatırlatmak için Mersin’e kadar bin 700 km bisikletle giden, emekli Fuat Gülşen bu kez başka bir kuş türünün neslinin korunması için memleketi Muş’a pedal çevirdi. İspanya ve Rusya’dan sonra en büyük yayılımı Türkiye’de gösteren toy kuşlarının neslinin korunması için Yalova’dan yola çıkan Gülşen kamp malzemelerini de yayında taşıdı. 20 gün sürecek yolculuğun gecelerinde kamp yapmayı planlayan Gülşen yolda pek çok sürprizle karşılaştı. Toy kuşlarının korunması için pedal çevirdiğini söyleyen Gülşen her gittiği yerde cem evi, cami ya da evlerde misafir edildi. Kamyoncular erzaklarını paylaşırken, köylüler tarlalardan topladıkları ürünlerden ikram etti. Bisiklet dernekleri ve doğa gönüllüleri tarafından misafir edilen Gülşen, her gittiği yerde toy kuşlarının Anadolu’nun bir zenginliği olduğunu vurguladı.

 

Doğasever aktivist Ali Fuat Gülşen yorucu bir yolculuğun ardından memleketi Muş’a geldiğinde büyük ilgiyle karşılandı. Yol boyunca yaptığı paylaşımlarla Muş Valiliği’nin dikkatini çeken Gülşen, Muş Alparslan Üniversitesi’nde bir konferans verdi. Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu tarafından karşılanan Gülşen’i, Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Muş Bisiklet Derneği’nden pek çok doğasever, dağcı, gezgin, doğa fotoğrafçısı dinlemeye geldi.  Gülşen, ” Çocukluğumda Muş’ta 3-4 bin toy kuşu yaşıyordu. Onları izlemeye doyamazdık, tüm heybetleriyle kanatlarını açtığını gördüğümüzde çok heyecanlanırdık. Şimdilerde 2 bin civarında olduğu söylense de halk 30-40 tane sayabilmiş. Hatta yuvaları bile 2-3 tane kalmış. Bu kadar özel bir kuşun neslinin tükenmesine gönlüm razı olmuyor. Korunması için herkes sorumluluk almalı.” Dedi.

 

Günde ortalama 60-70 kilometre pedal çevirdiğini belirten Gülşen, kamp kurmadığı zamanlarda hep misafir edildiğinin altını çizdi. Gülşen, “ Anadolu; insanıyla, doğasıyla ve kültürüyle bambaşka. Anadolu’yu gezdiğimde ülkeme inancım artıyor. Dünya sadece insanoğlunun değil tüm canlıların yaşam alanı.

Sadece toylar değil, tüm hayvanlar için duyarlılık gerekli.” dedi.

Türkiye’de yaşayan en büyük kuş türü olan toy, aynı zamanda dünyada en büyük uçabilen kuşlarından biri. Kanat açıklıkları 260 cm’e kadar çıkarken ağırlıkları 18 kg olabiliyor. Birbirlerinden kopuk coğrafyalarda yaşayan kuş türünün nesli küresel ölçekte tükenirken Türkiye’de avcılar tarafından oldukça sık avlanıyor. Genellikle bataklık kenarında yaşan toy kuşlarının dünya üzerinde yaklaşık 12 bin tane kaldığı öğrenildi. İspanya’da 5 bin, Rusya’da 3 bin, Türkiye de ise 2 bin tane kaldığı düşünülen toy kuşları en çok kaçak avlandıkları için tükeniyor.

CEVAP VER