Türk deniz gücünün yeni gurur kaynağı: Paraşütle Arama Kurtarma (PAK) Timi

0
107

17 yıl aradan sonra Marmaris’te yapılan uluslararası Dynamic Monarch-17 Denizaltı Kurtarma Tatbikatı’nda, paraşütle bölgeye atlayarak tıbbı müdahale yapan askeri birim Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın üstün yeteneklerini bir kez daha ortaya koydu. Olay yerine havadan giderek kazazedelerin hayatta kalmasını sağlayan Paraşütle Arama Kurtarma (PAK) Timi Türkiye’yi bu operasyonu başarabilen 3 Avrupa ülkesi (İngiltere, İtalya) arasına soktu. 14 kişilik PAK Timi, 2 şişme bot, 4 can salı ve tıbbi malzemeleri de paraşütlerle olay yerine ulaştırdı.

Geçtiğimiz günlerde Marmaris-Aksaz üssü açıklarında Türkiye’nin ev sahipliğinde ABD, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Norveç ve Polonya’nın katılımıyla gerçekleşen Dynamic Monarch-2017, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın etkin gücünü uluslar arası alanda bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin 7 gemi, 2 denizaltı, 1 uçak, 1 helikopter ve 3 sualtı timi ile etkin rol oynadığı tatbikat, dünyanın en zor kurtarma harekâtlarından biri olan batmış bir denizaltının ve personelinin kurtarılması için yapıldı.

PAK Timi havadan ulaştı

Tatbikatın ana senaryosunda ki, kazayla dibe batan ve yüzeye çıkamayan denizaltıdan basınca dayanıklı elbiseleriyle yüzeye çıkan ve acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyan kazazedelere ilk yardımın yapılması en zor kısımdı. Pek çok ülke donamasının denemesine rağmen başaramadığı senaryo için Türk Deniz Kuvvetleri personelinden oluşan Paraşütle Arama Kurtarma (PAK) Timi, uluslar arası gözlemcileri şaşırttı. PAK Timi, denizaltının battığı bölgeye paraşütle ulaşırken kurtarma gemileri de hızla harekete geçti. Deniz Tabip Albay İhsan Günerigök’ün koordinasyonuyla geçekleşen tıbbı operasyonu 8 SAT komandosu, 5 sağlık personeli ve 1 sualtı doktoru gerçekleştirdi. Böylelikle Türkiye;  İngiltere ve İtalya ile bu kurtarma operasyonunu yapabilen 3 Avrupa ülkesinden biri olduğunu kanıtladı. Denizaltıdan kurtulan kazazedelerin PAK timinin ilk müdahalesinin ardından TCG Alemdar kurtarma gemisine götürülerek tedavi altına alınması ise uluslar arası gözlemcileri etkiledi.

Göz dolduran operasyonu gerçekleştiren PAK Timi,  özel eğitimli 8 SAT komandosu ile 6 sağlık personelinden oluştu. C 130 nakliye uçağıyla bölgeye giden 14 kişilik PAK (Paraşütle Arama Kurtarma) Timi, 2 kıçtan motorlu 5 metre boyunda ki şişme bot, 25’er kişilik 4 can salı ve tıbbi malzeme sandıklarıyla atladı. Kurtarma ve tıbbi malzemelerini yük paraşütleri ile bölgeye gönderen PAK Timi, yine paraşütlerle olay yerine ulaştı. PAK Timi, hemen şişme botları açarak suda ki kazazedelerin topladı ve ilk tıbbi müdahalelerini yaptı. Hayati müdahaleyi denizde kurdukları platformda ve can sallarında yapan tim, özellikle serbest çıkışta basınç etkisinde kalan mürettebatı hayatta tutmaya çalıştı. Kazazedelerin vücut ısılarını kontrol altına alan PAK Timi, ana kurtarma gemisi TCG Alemdar gelene kadar çok önemli tıbbi müdahaleleri gerçekleştirdi. TCG Alemdar’da ise kazazedelere dekompresyon hastalığı ve arteriyel gaz embolisi tanısı konulurken basınç odalarında tedavileri yapıldı. TCG Alemdar’da 11 tabip subay, 12 sağlık astsubayı, 5 Sağlık Bakanlığı personeli (1 Anestezi Uzmanı, 1 Genel Cerrahi Uzmanı, 1 Acil Tıp Uzmanı, 1 Anestezi Teknisyeni ve 1 Yoğun Bakım Hemşiresi) olmak üzere toplam 28 sağlık personeli görev yaptı. Tabip Albay Ali İhsan Günerigök, koordinasyonunda ki kurtarma operasyonunu ilk kez yapan Türkiye uluslar arası gözlemcilerin büyük beğenisini topladı.

CEVAP VER