Türk denizciliğinin temsilcileri buluştu

Türk denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri İTÜ Denizcilik Fakültesi Sosyal Yardımlaşma Vakfı (DEFAV) gecesinde bir araya geldi. Vakfın organize ettiği 23. geleneksel dayanışma gecesinde bürokrasi ve sivil denizciliğin temsilcileri buluştu.

0
6

Geçmişten günümüze İTÜ Denizcilik Fakültesi

 

1884 yılında Heybeliada’da ki Deniz Harp Okulu’nun özel bir bölümü biçiminde Leyli Tüccar Kaptan Mektebi olarak açılan okul, 1908’de kapatılmıştı. 1909 yılında kaptan Hamit Naci Öndeş tarafından tekrar açılan okul, 1927 yılında Ortaköy’deki Feriye Sarayına taşınırken, yatılı olarak yüksek denizcilik okulu olarak 1982’ye kadar hizmet vermişti. 1982-1992 arasında Tuzla’ya taşınan okul askeriyeye bağlı Denizcilik yüksek Okulu olarak hizmet verdikten sonra, 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanarak İTÜ Denizcilik Fakültesi olarak Türk denizciliğine hizmet ediyor.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesislerinde gerçekleştirilen geceye, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızır Reis Deniz, İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Baybora Yıldırım, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Bostan, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Saim Oğuzülgen ve Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli’nin yanı sıra pek çok sivil denizci katıldı.

 

1995 yılında denizcilik eğitimine ve denizci ailelerine destek için kurulan DEFAV İTÜ Denizcilik FakültesiSosyal Yardımlaşma Vakfı (DEFAV) Başkanı İlker Meşe; “Türk denizciliğinin her geçen gün büyüdüğünü görmek bizi mutlu ediyor. Yeni nesillerin denizci olması, toplumun deniz kültürün sevmesi için vakfımız elinden geleni yapmaya devam edecek.” Dedi. Konuşmaların ardından; Rana Alagöz, Semiha Yankı, Dilek Harman, Ersan Erdura ve Ercan Turgut nostaljik şarkılarla nostaljik bir gece yaşattı.

CEVAP VER