Türk ve Japon Kadın Derneği’ne prestijli ödül

Japonya Dışişleri Bakanı Ödülü’ne iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi için çalışan Türk Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği layık görüldü. Derneğe ödülünü Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara verdi.

0
7
dav

Kimono ile karşıladı

Japon kültürünün tanıtılması ve iki ülke ilişkilerin ilerletilmesi için Japonya tarafından verilen ‘Japonya Dışişleri Bakanı Ödülü’ne layık görülen kurumlardan biri de Türk- Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi oldu. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun Beyoğlu’ndaki eski ofis binasında düzenlenen törende Başkonsolos Norio Ehara ve eşi Shizue Ehara ev sahipliği yaptı. Shizue Eha’nın giydiği geleneksel Japon kıyafeti ‘kimono’ ilgi çekerken, Türk ve Japon kadınlarından oluşan koro Türkçe ve Japonca şarkılar söyledi. Başkonsolos Norio Ehara, “Bu ödülün Türkiye’de Türk-Japon kültürel etkileşimine köklü katkılarda bulunan Türk Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi’ne verilmesi tarihi anlam taşımaktadır. Dernek, 42 yıl önce 1976′ yılında kurulmuş, sumie, kaligrafi, origami gibi Japon kültürünü anlatan alanlarda kurslar açmış ve yıllardır ders vermeye devam etmektedir. Japonya araştırmaları yapan ve Japonca öğrenen Türk üniversite öğrencilere de burs sağlamaktadır.” dedi.

Türk-Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi’nden Ayşe Başyiğit ve Japon temsilcisi Kazumi Yoshida Akbayrak mutluluklarını dile getirdi. Kazumi Yoshida Akbayrak ” İki ülkenin kadınları arasında dostluk köprüsü kurmaya çalıştık. Bu dostluk ateşini gelecek nesillere aktarmayı kendimize misyon görüyoruz. Türk ve Japon kadınları olarak el ele dünya barışına az da olsa katkıda bulunmak için emek sarf etmeye devam edeceğiz.”dedi.

CEVAP VER