Tutsak yunusların sesi oldular

Faydaları halen bilimsel olarak ispatlanmayan ‘Yunus Terapisi’ adı altında vahşi ortamlarından yakalanarak havuzlara kapatılan yunuslar için İskenderun teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencileri bir proje hazırladı.

0
8

 Yaşam alanlarından kopartılan yunusların karşılaştığı dramı anlatmak isteyen öğrenciler suyun altında tutsak yunusları anlatan bir heykel projesi gerçekleştirdi. Proje amiri Necati Uygur, “Engin maviden kopartılıp insanların tutsağı edilen bu zeki deniz memelileri için farkındalık oluşturmak istedik” dedi.

 17 öğrenci 75 gün daldı

Hatay-İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)Denizcilik Meslek Yüksekokulu sualtı projesi programı öğrencileri, körfezin derinliklerinde ‘Yunuslara Özgürlük İSTE’ çalışmasıyla ulusal ve uluslararası düzeyde bir farkındalık çalışması yaptı.
Proje sorumluluğunu öğretim görevlisi Menderes Şereflişan, dalış amirliğini öğretim görevlisi Necati Uygur, operasyon sorumluluğunu öğretim görevlisi Onur Alptekin Ayan’ın yaptığı çalışmayı 17 öğrenci 75 günde gerçekleştirdi. Proje için 1 metreküp beton, 100 kg demir kullanıldı.

Araştırma gemisiyle 5 gün çalışıldı

Çalışma R/V İSTE-1 Araştırma gemisiyle beş günde tamamlandı. İskenderun Körfezi’nde dalış turizminin yoğun yaşandığı Yayladağı Keldağı Kamışlı koyunda 20 metre derinliğe İSTE’li öğrenciler, yaptığı yunus heykelleri konuşlandırılarak ‘Yunuslara özgürlük İSTE’ projesiyle hem ulusal hem de uluslararası farkındalık oluşturacak bir çalışma gerçekleştirildi.

CEVAP VER