Ulusal kahraman kadın gözüyle tuvale yansıdı

Anadolu’yu işgale gelen Fransız savaş gemisi Aleksandra’yı top atışı ile batıran Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul için Antalyalı kadınlar resim yaptı. Antalya’da yaşayan 6 kadın resimleriyle 8 Mart 1918 de Kaş açıklarında yaşanan savaşı canlandırdı

0
12

 

Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpıştıktan sonra Akdeniz bölgesinde görevlendirilen topçu yüzbaşı Mustafa Ertuğrul büyük bir kahramanlığa imza atmıştı. Toros Dağları’nda gizlediği 4 topluk bataryası ile Anadolu’yu bombalayan Paris II, Ben My Cheree ve Alexandra’yı hedef seçmişti. Paris II ve Ben My Chree’yi Akdeniz’e gömdükten sonra 8 mart 1918’de son gemi Alexandra’yı batıran Mustafa Aker, dağ bataryası ile bunu başaran ilk kişi olarak tarihe geçti. Daha sonra Kurtuluş Savaşı’na katılan ve alçakgönüllü yaşamı boyunca hiç açıklama yapmayan Mustafa Aker’i Antalyalı kadınlar unutmadı.

Alexandra’nın 100. yıldönümünde

İyi bir ressam olan ve tüm savaşları çizerek anlatan Mustafa Ertuğrul’u yağlı boya tablolarla anlatmak isteyen Nilgün Yılmaz, Gülçin Gebeloğlu, Meziyet Özkan, Berrin Bergaman ve Hatice Bilimciler tuval karşısına geçti. Alçakgönüllü kahramanın Akdeniz ve Çanakkale cepheleri ile Kurtuluş Savaşı’nda yaşadıklarını anlatan 20 yağlı boya tablo yapan Antalyalı kadınlar Kaş Kültür Evi’nde bir sergi açtı. Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi ve Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) tarafından desteklenen kadınlardan Gülçin Gebeloğlu, “Ulusal kahramanımızı hatırlatmak ve bize bıraktığı mirası koruduğumuzu anlatmak istedik. Kendiside çok iyi bir ressam olan Mustafa Ertuğrul, topraklarımızın nasıl kazanıldığını anlatan bir insan. 8 Mart’ta kadınlar gününde ve son gemi Alexandra’nın batırılışının 100. yıldönümünde duygularımızı tuvale yansıttık.” dedi. Sergi 23 Nisan’a kadar açık kalacak.

1. Dünya Savaşı sürerken, Akdeniz’de dolaşan işfal güçleri Anadolu’yu sürekli bombalıyor, yerel halkı tehdit ediyordu. Çanakkale’deki 27. Alay’da Anzak birliklerine karşı çarpıştıktan sonra Akdeniz’de görevlendirilen Mustafa Ertuğrul, 30 kadar topçu askeriyle 4 topluk bir batarya kurmuştu. Aralık 1916’dan itibaren Fransız Paris II ve İngiliz uçak gemisi Ben My Chere gibi gemileri batıran Ertuğrul, Fransız zırhlısı Alexandra’yı farklı bir planla batırmıştı. Ertuğrul’un kahramanlıklarını ortaya çıkartan Mustafa Aydemir; “ Dağlarda gizli bataryalardan korkan Alexandra, kıyıya yaklaşmıyordu. Strateji uzmanı Ertuğrul, portakal yüklü bir yelkenliyi açık denize yolladı. Yelkenlinin mürettebat hemen kaçarken, Alexandra komutanı kendilerine kurulan tuzağı fark edemedi. Gemiye alınan portakal sandıklarındaki patlayıcılar ile Alexandra Akdeniz’e gömüldü. Bu kahramanı hatırlatmak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

 

CEVAP VER