Üsküdar faciası anısına deniz dibine plaket

1 Mart 1958 tarihinde İzmit Körfezi'nde meydana gelen Türk denizciliğinin en büyük faciası olarak tarihe geçen Üsküdar Vapuru kazasının 60. Yılında özel bir anma töreni düzenlendi.

0
12

450’si çocuk yaklaşık 500 kişinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümünde Gölcük Belediyesi’nin hazırladığı plaketi Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyeleri kar yağışına rağmen dibe indirdi.    Faciadan kurtulan 76 yaşındaki Ayla Suluöz ise gözyaşlarını tutamadı.

İzmit İskelesi’nden hareket ettikten 26 dakika sonra fırtınaya yakalanarak körfez içindeki Derince yakınlarında batan Üsküdar Vapuru’nda hayatını kaybedenler için anı dalışı yapıldı. Gölcük ve Karamürsel İlçelerinde yaşayan lise ve ortaokul öğrencilerinin içinde bulunduğu Üsküdar Vapuru’nun şiddetli lodosun etkisiyle oluşan fırtınayla batmasının üzerinden 60 yıl geçerken, acıları dün gibi taze olan vatandaşlar anı dalışını izledi.

Acılar Taptaze

Gölcük Belediyesi’nin hazırladığı Üsküdar Vapuru Deniz Şehitleri Anısı’na yazılı metal plaketi, Gölcük İskelesi’nin yakınına indiren dalgıçlar soğuk havadan etkilenmedi. Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyesi 8 dalgıç, kar yağışıyla birlikte suya girerken ilçedeki liselerde eğitim gören çocuklarda vapurun borda numarası olan 72’nin yazılı olduğu şapkalarla iskelede bekledi. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Bundan 60 yıl önce Üsküdar Vapurumuz fırtına sonucu denize batmış ve 400’e yakın insanımız şehit olmuştu. Önemli bir kısmı Körfez’in Güney yakasında Gölcük ve Karamürsel bölgesinde lise olmadığı için öğrenciler İzmit’e gidiyordu. Şehitlerimiz adına her yıl anma etkinliği düzenliyoruz. Bu sene çok farklı bir etkinlik yapıldı. Dalgıçlarımız şehitlerimiz anısına denize dalarak plaket bıraktılar. Acılar taptaze unutulması mümkün değil. Gelecek nesillere yaşadığımız bu acı olaydan bir ders çıkartılması şeklinde bir mesaj verilmesini de sağlamış olduk.” dedi.

Soğuk hava ve deniz bizi etkilemedi

Derinlere Dalış Topluluğu Başkanı Metin Karadağ ise, “1 Mart 1958 Türk Denizcilik tarihinin en kara günü. Sivil deniz kazası olarak 400’ün üzerinde insanımız hayatını kaybederken sadece 40 kişi kurtulmuştu. Bugün amacımız aynı soğuk havada hatta suda neler yaşadıklarını anlamak. Çoğu öğrenci olan bu çocukların hayalleri ve umutları bu sularda bitti. Onları tekrar hatırlatabiliyorsak ne mutlu bize. Emeklerimizin ve dualarımızın cennette olduklarına inandığım şehitlere ulaşmasını umut ediyorum.” Dedi.

Üsküdar Faciası’ndan kurtulan ve şuanda 76 yaşında olan Ayla Suluöz ise, “ Çocuklar şimdi imkanlarınızın farkında olun. Biz yokluk içinde okuduk. 4 saat suda kaldım ve donanmanın denizaltısı TCG Preveze beni kurtardı. Ama eğitim hayatım bitti. Arkadaşlarımın yanımda can verirken yıllardır unutamadığım anları denizde yaşadım. Hayatta kaldığım için sevinemedim o kadar insanın hayatını kaybetmesine üzüldüm.” Dedi.

CEVAP VER