Uzaydaki uydularla Marmara’yı izleyecek

İTÜ’lü Dr. Öğretim üyesi Sevil Dündar, Avrupa Uzay Ajansı uydularından gelen veriler ile okyanuslarda iklim değişikliği üzerine bilimsel araştırma yapmak için Almanya’ya gitti.

0
8

POGO-SCAR’ın bursuyla Geesthacht kentine giden Dr. Dündar, Türk Boğazlar Sistemi’ne ait uydu verilerini toplayarak deniz rengindeki değişimleri inceleyecek.

Okyanus ve denizlerin küresel olarak izlenmesi amacıyla verilen, POGO (Partnership for the Observations of the Global Oceans – Küresel Okyanus Gözlemi için Ortaklık) ve SCOR (Scientific Committee on Oceanic Research – Okyanus Araştırmalarında Bilimsel Komite) bursunu bilim insanı Dr. Sevil Deniz Yakan Dündar kazanmıştı. Dündar bursu, 2002 de ODTÜ’den Tülay Çokaçar, 2004 de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Abdülaziz Güneroğlu’dan sonra Türkiye’de kazanan isim olmuştu. Dünyada 20 farklı ülkeden 38 enstitünün ortaklını bir araya getiren saygın burs ile Almanya’nın Geesthacht kentine giden İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Dündar, 3 ay boyunca Avrupa Uzay Ajansı uydularına ait verilerle okyanus bilimlerine katkıda bulunacak. Dündar, Helmholtz Zentrum Geesthacht Araştırma Enstitüsü Operasyonel Sistemler Bölümü Uzaktan Algılama Alt Bölümü’nde okyanusların uzaktan incelenmesi ve rengi konularında uzman bilim insanlarıyla birlikte çalışacak.

Avrupa Uzay Ajansı ile bağlantılı çalışacak

Avrupa Uzay Ajansına ait uydulardan elde edilen verileri okyanus rengi ölçümlerine uyguladığını söyleyen Dündar, renk değişiminin küresel iklim değişikliğinin incelenmesine yardımcı olduğunu belirtti. Uydulardan gelen veri ve görüntülerin iklim değişiminin değerlendirilmesinde önemli olduğunu vurgulayan Dr. Dündar, “ESA uydularının okyanus rengi ölçümlerinin değerlendirilmesi gözlemsel oşinografinin gelişmesine imkan veriyor. Çalışmalarım genellikle okyanus rengi üzerine olacak. Deniz rengi konusunda geliştirilen algoritmalar ile uzay ajansı uyduları verilerini değerlendirip Türk Boğazlar Sistemi’ni ve Marmara Denizi’nin bio-optik parametrelerini incelemeyi hedefliyorum.” dedi.

OLCI (Ocean and Land Colour Instrument) adlı optik sensörün verilerini kullanacağını vurgulayan Dr. Yakan Dündar, “Deniz bilimlerinde verilen özel bursu, İstanbul Boğazı’ndaki deniz rengi değişimi ve fitoplanktonların bio-optik özeliklerinin incelenerek yerel akıntıları ve girdapları belirleme önerisiyle kazanmıştım. Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının klorofil konsantrasyonu, çözünmüş organik madde, toplam askıda katı madde gibi değerlerini okyanus optiği ve rengi konusunda yazılmış olan algoritmalar ile değerlendirmeye çalışacağım. Bu verilerin saha ölçümleriyle desteklenmesi ve doğrulanması gerekecek. Ama Türk Boğazlar Sistemi’nin iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğini görmeye çalışacağım” diye konuştu.

POGO-SCOR deniz bilimine önemli katkılar sunuyor

 

POGO, 1999 yılında dünya çapındaki oşinografi enstitülerinin, küresel deniz bilimi çalışmalarını desteklemek amacıyla kuruldu. SCOR ise Uluslararası Bilim Konseyi (ICSU) tarafından 1957 yılında okyanus ile ilgili disiplinler arası bilimsel soruları ele almak amacıyla oluşturuldu.

CEVAP VER