Yıldız Savaşları Harbiye’de tasarlandı

Ödüllü reklam yönetmeni Nadir Bekar, yıldız Savaşları(Star Wars) film serisinden ilham alarak kendi tasarladığı evini satıyor.

0
12

Harbiye’de satın aldığı eski binayı yıktırarak 2009 yılında Naboo gezegeni konseptinde tekrar tasarlayan Berker, evini başka bir iş yapmak için sattığını söyledi. 2 milyon TL’ye satılan 4 katlı çelik konstrüksiyon evde 100’den fazla Star Wars karakteri yada figürü bulunuyor.

25 yıldır etkili reklam filmleri çeken Nadir Bekar, yaşam anlayışı ve hobilerine uygun düzenlediği evini satılığa çıkardı. Türkiye’nin en büyük Yıldız Savaşları koleksiyonerleri arasındaki Bekar, dünya sinema tarihinin en büyük bütçeli yapımından esinlenerek düzenlediği evi 2009’da satın almıştı. Harbiye, Ergenekon Mahallesi’nde ki eski binayı yıktırarak çelik konstrüksiyondan 4 katlı evini yaptırmıştı. 180 metrekare büyüklüğündeki evin her katını George Lucas’ın yarattığı Star Wars filmi karakterleri ve filme özgü eşyalarla dolduran Bekar, filmde kurgulanan gezegenlerden biri olan ve sayısız mağara ve tünellerle örülen Naboo gezegenini örnek aldı. Su altı şehirlerindeki Gunganlar ve yüzeyde kolonilerinde yaşayan insanların bulundu Naboo’nun hayali güzelliğinden esinlenerek evini aynalar ve şeffaf camlarla donatan Bekar, Yıldız Savaşları film serisinin vazgeçilmez gezegenini canlandırmıştı.

“Evim nefes alan ve üreten bir yaşam alanıdır”

9 yıldır yaşadığı evi satılığa çıkardığını söyleyen Nadir Bekar, “ Evim benim hayata bakışımı ve duygularımı anlatan yaşam yerimdi. 1977 yılında ilk çıkan Yıldız Savaşları’nı izlediğimden beri etkisindeyim. Hayal gücümü bana veren Yıldız Savaşları karakterlerini evime getirmeye çalıştım. Ürkünç sesi ile Dart Vader, Tüylü ayı Chewbacca, en iyi kaçakçı pilot ve Wookie’nin en iyi arkadaşı Han Solo, robot R2-D2 gibi karakterler evimde benimle. Işın kılıçları ile kendimi gezegenler arası savaşlarda hissediyorum. Bu ev reklam çekimleri için defalarca kullanıldı. Çünkü özgün bir tasarımı var ve fonları ile ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor. 100’den fazla karakter için 25 yılda yaklaşık 20 bin dolar harcadım. Ev ile birlikte hepsini vereceğim. Çünkü ayırdığımız zaman bütünlük kaybolur. Burası nefes alan, yaşayan ve üreten bir yer olarak kalmalı.” dedi.

Yıldız Savaşları’ndan vazgeçmeyecek

Evin yaratıcı fikirler için ideal bir ortam sunduğunu söyleyen Bekar, evdeki Yıldız Savaşları sembollerinin koleksiyonunun tamamı olmadığını belirtirken film serisinin kendisine ilham vermeye devam edeceğini de vurguladı. Nadir Bekar, “Başka bir sektörde başka bir iş denemek istiyorum. Bu nedenle evimi 2 milyon  TL’ye satılığa çıkardım. Alanların özgünlüğü koruyacağına inanıyorum.” diye konuştu.

“Bütünlüğüyle korunursa beyin fırtınası estirir”

Lüks konut uzmanı Remax Asist’ten Serdar Kutlu ise, “Türkiye’de bu tasarımda ve bu hassasiyetle döşenmiş bir ev yok. Hatta dünyada da örneğinin çok az olduğunu düşünüyoruz. Evimiz, insanların üretmek ve yaratıcı fikirler bulması için tasarlanmış bir beyin fırtınası merkezi gibi. Bu tür alanların olduğu gibi korunması gerekiyor” dedi.

CEVAP VER