Zindandelen ve torik biraz tezgahta

1 Eylül’de başlayan balık av sezonunun ortalarına gelinmesine rağmen tezgahlarda istenen çeşitlilik gözlenmiyor.

0
9

Tezgahlar bekleneni veremezken Türk mutfağının vazgeçilmezi palamudun büyüğü torik birkaç gündür kendini göstermeye başladı. 2-3 Kg’lık torik ile yasal avlanma boyutuna uygun lüfer hem tüketiciyi hem balıkçıyı az da olsa sevindirdi.

Torik 130 TL

Doğal dengenin korunması, balıkların rahat göç etmesi ve en az bir kez yavru vermesi için uygulanan 138 günlük av yasağının ardından 1 Eylül’de ağlarını denize bırakan balıkçılar sezonun ortasına gelinmesine rağmen istenen bollukla dönemiyor. Balıkçıların kadar tüketicilerinde vazgeçilmezi olan palamudun gecikmelide olsa tezgahlara gelmesinin ardından bir boy büyüğü zindandelen ve iki boy büyüğü torik kendini gösterdi. Balık pazarlarına düşen 50 cm’den fazla boydaki zindandelen balığı ile 60 cm civarındaki torik, tezgahları şenlendirdi. Kilo yerine taneyle satılan torik 130-140 TL’den alıcı buldu. Balık almak için tezgahlara gelenlerin 4 palamut yerine bir torik ya da zindandelen alarak ayrıldığı görüldü.

Ne yazık ki çeşitlilik yok

Marmara Balıkçılık’tan Öztürk Bal, “Her zaman olduğu gibi hamsi ve istavrit büyük balığın yanında daha kolay satılıyor. Balıksever tezfaha baktığında büyük balık gördüğünde psikolojik olarak rahatlıyor ve güveni geliyor. Çeşitlilik tüketiciye de bize de iyi geliyor. Lüferde var ama fiyatı çok yüksek bu nedenle büyük balık isteyenler torik tercih ediyor. Aslında olması gerekenin üstünde bir fiyat ama torik yada zindandeleni tanesi 130 TL’den veriyoruz. 4-5 palamudun yerini tutuyor” dedi. Kadıköy Özmen Balıkçılık’tan Selim Çay, “ Sular soğumaya başladı. Denizin lezzetlisi palamut bu yıl az geliyor. Torik ise birkaç gündür yüzümüzü güldürdü. Palamudun tanesi 30 TL ama bir torik ile 4 palamudun ağırlığına ulaşılıyor. Büyük balık her zaman tezgahları şenlendirir” dedi.

BALIK FİYATLARI

  • Torik-zindandelen   : 130-140 TL (tane)
  • Palamut                   : 30 TL (tane)
  • Lüfer                        : 40-50 TL(tane)
  • İstavrit                    : 25 TL (kg)
  • Çupra-levrek           :  40-60 TL (kg)
  • Hamsi                      : 10 TL (kg)
  • Mezgit                      :  50 TL kg)

CEVAP VER