Ben kim miyim ?

0
31
Peter Salvatore
Dip Gezgini

Ben Peter Salvatore. İsmim size kod adı ya da rumuz olarak gelmesin, gerçek ismimdir. Üç göbek İstanbul’da  doğmuş büyümüş ve su kenarında su ile oynayarak hayatımı beslemiş biriyim. Küçük yaştan beri ailemle su kenarına gidip gerek denizde yüzmek ya da zaman geçirmek bana her daim keyif vermiştir. Bundan dolayıda denizlerden hiç kopamadım ve kopmayı da hiç düşünmedim. İlkokul son sınıf ortaokula başlayacağım zamanda Şerif Sofuların kitabı ilk okuduğum gerek sualtı ve birkaç balık resmi ve bilgi dolu kitabı hiç unutamam.

Babamın bana ilk aldığı maske ve portakal renkli paletler benim bu dünya ile tanışmama sebep olmuştu. Ne zaman denize gitsek, portakal renkli paletlerim ve maskem yanımdan ayrılmazdı. Onları takıp saatlerce dibi seyretmek o güneş ışınlarının kırılganlığını gözlemek ve yosunların içinden çıkan yengeçlerin ve balıkların bir oyana bir bu yana hareketleri beni bu büyülü dünyaya dahada çekmişti.

Küçüklükten beri, hep deniz dibinde ne var, nasıldır buradaki yüzey şekilleri nasıldır, diye hep sorar dururdum.  Halende sorarım eğer bilmediğim yeni bir yerde dalıyorsam.

Bu dünyayı daha yakından tanıyabilmek için Scuba hakkında bilgi toplamaya ve nerede eğitim alabilirim diye araştırmaya başlamıştım. Eğitimlere başladım ve eğitimler ilerledikçe bu büyülü dünyaya daha çok kapılmaya ve hayatımın sonuna kadar denizden ve keşfetmekten kopamayacağımı anladım ve ona göre hayatımı, bakış açımı şekillendirmeye başladım. Dünyayı gezmeye ve gittiğim yerlerede dalış amaçlı gittim. Aynı zamanda kara hayvanlarınada ilgimden ötürü Afrika’da büyük beşi çekmeme ve orada da değişik kültürleri de  tanımama olanak sağladı. Yaşadığım ülke ve yaşadıklarımı karşılaştırmaya sorgulamaya başladım. Keşfetmek ve o duyguyu, bilgiyi diğer insanlarla paylaşmak gibisi yok.

Amacım ülkemizdeki denizleri ve ekosistemi daha iyi tanıtabilmek. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde sahipolduğumuz zenginliğin farkında değiliz. Benim amacım, bu dünyadan yok olana kadar bunu anlatabilmek, değişik türler bulabilmek ve bu yüzden de kendi web sitemi oluşturdum. www.psalvatore.com . Burada çalışmalarımı, yazılarımı ve aynı zamanda Youtube kanalım olan My Underwater World’ e olan bağlantıyıda sitemden gerçekleştirebilirsiniz. Burada hem sualtı videolarım hemde scuba hakkında hazırlamış olduğum bilgilendirici videolarıda bulabileceksiniz. Sitem günden güne büyümekte. Tabiki sosyal projeler ve kısa filimler şeklinde bir sürü projem ve yapmak istediklerim var. Bu yolda bana her kim destek yada bu merak istekle çalışacak herkesi bir arada toplayabilmek adına bu site ve kanalı kurdum.

Hep beraber mavilerde sonsuza kadar buluşmak dileğiyle

Web: www.psalvatore.com

Instagram: peter_salvatore

 

CEVAP VER