Bilal Bal kosterinde dram bitmiyor

Kaptanı ve başmühendisi olmadan yola çıkarak Şile’nin 7 mil açığında batan Bilal Bal adlı kosterin ulaşılamayan bölümlerinde kalan aşçı Vedat Odabaşı’nın eşi yaşadıkları dramı anlattı.

0
11
CENAZESI HALEN GEMIDE BULUNAN VEDAT ODABASI'NIN ESI AYSUN ODABASI. (AZIZ OZEN/ISTANBUL)

Tek isteğinin eşinin cenazesine kavuşmak olduğunu söyleyen Aysun Odabaşı, “ Gemi adamı ehliyetini yeni almıştı, ilk seferi ve ilk gemisi Bilal Bal’dı. Herşeyin daha iyi olacağını düşünerek gemiye bindi ama sigortası bile yapılmamış.” Dedi.

1 Kasım’da batarak Karadeniz’in 85 metre derinliğinde yatan M/V Bilal Bal adlı kosterde ki 9 mürettebattan 7’sinin cenazesi Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yürüttüğü operasyonlarla çıkarılmıştı. TCG Alemdar’ın 1. Sınıf dalgıçlarının yoğun çabasına rağmen makine yağcısı Engin Selçuk ve geminin aşçısı Vedat Odabaşı’na ulaşılamadı. 80 metre boyunda 13 metre yüksekliğindeki geminin makine dairesinde mahsur kaldığı düşünülen Engin Selçuk ile yemek salonu yakınlarında olduğu düşünülen Vedat Odabaşı’na ulaşma çalışmalarına ara verildi.

Eşi Vedat Odabaşı’nın cenazesine ulaşmak için 67 gündür beklediklerini söyleyen Aysun Odabaşı, yaşadıkları zorlukları Milliyet’e anlattı. Gözü yaşlı Aysun Odabaşı, “ Eşimle güç şartlar altında evimizi geçindiriyor, 2 oğlumuzu en iyi şekilde yetiştirmek için çabalıyorduk. Aşçılık mesleğini karada sürdürüyordu. Karada aşçılara az maaş verildiği için daha çok kazanmak için gemilere çıkmak istedi. Gemi adamı ehliyetini yeni aldı ve uygun gemi bekledi. Bilal Bal ilk gemisi, Gemlik-Ereğli arasındaki sefer ilk seferiydi. Yani denizciliğe mecburen girmişti. 24 yıllık hayat arkadaşımı ilk seferinde kaybettim” dedi.

“Sigortası bile yapılmamış”

Çok eski ve bakımsız bir koster olan M/V Bilal Bal’ın kontrol edilmeden yola çıktığını söyleyen Aysun Odabaşı, “ Eşim her şeyin daha iyi olacağını düşünerek gemiye bindi. Tek amacı oğullarıma ve bana iyi bir gelecek hazırlamaktı. O’nu kaybettikten sonra asker olan büyük oğlum izinle geldi, ama babasının cenazesini gömemeden birliğine geri döndü. Bizi en çok üzende bu kadar fedakarlık yaparak gemiye binmesine rağmen sigortasının bile yapılmaması. Yasal olarak ne yapacağımızı, kime başvuracağımızı hakkımızı nasıl arayacağımızı bilmiyoruz. Vedat’ı benden alan sorumlulardan ve bize bunları yaşatanların hepsinden şikayetçiyim” Diye konuştu.

“Cenazesine ulaşmak istiyoruz”

Odabaşı, “Geminin henüz ulaşılamayan bölümlerinde kaldığını biliyoruz ama bugünkü teknoloji ile biraz çaba ile ulaşılabilir. Gerekirse patlatma yapılacağını ve çelik bölümlerin parçalanarak içine girileceğini öğrendik. Bunun biran önce yapılmasını ve Vedat’ı toprağa vermeyi istiyorum” dedi.

Kutu: 3 kişi olması gereken makine dairesinde Engin yalnızdı

3 bin ton demir tozunu Ereğli’ye götürürken batan geminin makine dairesinde çalışan 27 yaşındaki Engin Selçuk’un ailesi de cenazeye ulaşmak istediklerini söyledi. Başmühendis gözüken Ali Doğan’ın gemiye hiç binmeden ehliyetini kiraladığı ortaya çıkarken, iki makinesi olan gemide en az 3 makine personelinin olması gerektiği de vurgulandı.

 

CEVAP VER