Dere kazısından tarih çıktı

Marmaray kazısında Roma ya da Erken Bizans dönemine ait kalıntıların çıktığı Üsküdar yine tarihi eserlerle anılıyor.

0
6

Her gün yüz binlerce kişinin geçtiği meydandan Hakimiyet-i Milliye Caddesi boyunca uzanan yağmursuyu kanalında bulunan tarihi yapı İSKİ’nin çalışmalarını durdurdu.

Çavuşdere –Bülbüldere hattından çıkan tarih

2013 yılında Marmaray çalışmaları sırasında Üsküdar’da bulunan Roma ve Geç Bizans dönemi eserler, inşaatın geçici olarak durmasına neden olmuştu. İSKİ; her yağmurdan sonra insanların deniz seviyesinde yürüdüğü izlenimini veren sel baskınlarıyla anılan Üsküdar Meydanı için 4 Mayıs’ta alt yapı çalışmalarına başlamıştı.  Asya Bölgesi 5. Kısım Müteferrik Atıksu, Yağmursuyu Kanalı Ve Çavuşdere –Bülbüldere Tünel İnşaatı adlı çalışmanın 4 Mayıs 2020’de tamamlanması hesaplanırken, meydanın sel altında bırakan görüntülerin son bulması hedeflendi. Aynı hat üzerinden denize doğru akan sel suları alt yapı eksikliğiyle caddeye taşarken, ulaşımın aksamasına neden oluyordu.

Toprak elekten geçiriliyor

Hakimiyeti Milliye Caddesi üzerinden toplam 6,5 km’lik hat üzerinde yapılması planlanan İSKİ çalışması, geçtiğimiz günlerde çıkan tarihi eserlerle durdu. Cadde üzerindeki kazı hattında çıkan bina ve yapı kalıntıları şaşkınlık yarattı. Eserlerin hangi döneme ait olduğunu belirlemek için İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeolog ve sanat tarihçileri kazı alanına çağrıldı. Uzmanlar tarafından durdurulan kazıdan çıkan eserler koruma altına alınırken, işçilerin el arabasıyla getirdiği toprak ince eleklerden geçirilerek inceleniyor. Çalışmalar sonunda yapılacak Çavuşdere ve Bülbüldere adında iki tünelle yağmur ve atık suyun toprağın altından denize ulaştırılması amaçlanıyor.

 

CEVAP VER