Dünyayı etkileyen fotoğraf sualtında canlandırıldı

Kudüs’e destek gösterileri sırasında öldürülen engelli Fadi Ebu Salah, Kaş’ın derinlerinde farklı bir şekilde anıldı. 17 Ağustos Depremi’nde ayaklarını kaybeden engelli dalış rekortmeni Ufuk Koçak 14 metre derinlikte sapanla taş atan Salah ‘ı canlandırırken, politik sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş görüntüledi.

0
45

Kudüs’ü başkent ilan eden İsrail’i ve büyükelçiliğini taşıyan ABD’yi protesto etmek için toplanan grupta yer alan 5 çocuk babası Filistinli Fadi Ebu Salah, dünyanın gündemine gelmişti. 2008 yılında İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında iki bacağını kaybeden Filistinli Salah, tekerlekli sandalyesiyle katıldığı 14 Mayıs’ta düzenlenen Kudüs’e destek gösterilerinde sapanla attığı taş fotoğrafı ile direnişin sembolü olmuştu. Fotoğraf karesinin çekilmesinin ardından açılan ateş sonucu ölen Salah’ın dünya çapında uyandırdığı etki Türkiye’de dalgıçları harekete geçirdi.

Politik sualtı fotoğrafçısının son projesi

Kadına yönelik şiddet, çocuk gelinler, Soma maden kazası gibi toplumsal olayları sualtında sahneleyerek gündeme getiren Türkiye’nin tek politik sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş, bu kez dünyanın gündemine gelen bu fotoğraf karesini canlandırdı. Salah’ın taş atarken sergilediği cesareti ve işgalcilere karşı dik duruşunu vurgulamak isteyen Demirtaş, Türkiye’nin tek engelli dalış eğitmeni Ufuk Koçak ile çalıştı. Kanyon Dalış Teknesi ile Kaş’ın Hidayet Koyu açıklarına giden ikili, yaklaşık 6 saat su üstünde prova yaptı. Fotoğrafın çekilmesine Erhan Onat, Özlem Şafak, Seval Nurtan ve Yasemin Yanar destek verdi.

İki kez üst üste dünya engelli dalış rekortmeni olan Ufuk Koçak, Filistinli Salah’ın uyandırdığı etki için elinden geleni yaptı. Hiçbir dalış malzemesi kullanmadan 7 metre derinliğe nefesiyle dalan Koçak, tekerlekli sandalyesi üzerinde sapanla taş atmak için uzun uğraşlar verdi. Koçak, geçtiğimiz yıl batırılan tank önünde nefesini tutarken O’nu Nejdet Demirtaş görüntüledi.

Şiddeti satha çıkartarak hatırlatmak istedik

Toplumsal olayların unutulmaması ve ders alınması için çabalayan sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş, “Geçmişte, Nazi Almanya’sının Yahudilere yaptığı insanlık dışıysa bugün İsrail devletinin Filistinlilere uyguladıkları da insanlık dışıdır. Ölümün, acının milliyeti, vatanı olmaz. Herkesin yaşama ve barınma hakkı vardır, her savaş, kirlidir. Hayatın içinde kendine yer bulan cesur yürekli insanlar engel tanımazlar. Bu bir kurgu karesi olsa da, engelli insanlar hayatın bir parçasıdır ve içindedirler. Bedensel veya zihinsel engelliden çok daha fazla kendini sağlam zanneden engelli var bu dünyada. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre 1 Milyar fiziksel ve zihinsel engelli yaşıyor. Yani dünyanın en büyük azınlığı engellenen bireyler. Salah ve halkının haklı mücadelesinin yanındayız.” diye konuştu.

Şiddetin gerçek yüzünü satha çıkardık

Ufuk Koçak ise, “Filistinlilere uygulanan şiddeti ve bir engellinin direnişini evrensel dil olan fotoğraf sanatı ile anlatmak istedik. Zulmün ve adaletsizliğin dini, dili, ırkı yoktur. Şiddetin gerçek yüzünü satha çıkarmak istedik. Salah bize adaletsizliğe direnmeyi miras bıraktı. Duyarlı insanlarla yardımlaşarak çektiğimiz bu fotoğraf Filistinli Salah’ın mücadelesinin ölümsüzlüğünü kanıtlayacak.” dedi.

CEVAP VER