Engellilerden SAS komandolarıyla zafer dalışı

Bağcılar Belediyesi ilçede yaşayan bedensel ve zihinsel engellileri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın SAS komandoları ve 1. sınıf dalgıçlarıyla suyun altına indirdi.

0
4

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı nedeniyle sualtına inen engelliler hayatlarının en heyecanlı dakikalarını yaşadı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün işgalci orduları Anadolu’dan temizlediği tarih olan 30 Ağustos 1922’nin yıldönümünde, Bağcılar’da yaşayan engelliler SAS komandoları ile birlikte daldı. Bağcılar Belediyesi ile Kurtarma ve Sualtı Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı nedeniyle düzenlediği  “Birlikte Daha Güzel Zafere İlk Adım” projesinde 15 engelli görev aldı. Engelli gençler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Beykoz’da ki Kurtarma ve Sualtı Eğitim Merkezi Komutanlığı’na aileleri ile geldi. Aynı zamanda Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı kursiyeri olan görme, işitme, süreğen, fiziksel ve zihinsel engelli kursiyerleri olan gençler, SAS(Sualtı Savunma) ve 1. Sınıf Dalgıçlar ile en güvenli dalışları gerçekleştirdi.

5-7 metre derinlikte dalış konusunda iki uzman asker ile derinlere inen görme engelli Hamza Demir, “Çok heyecanlı bir dalış oldu. Gemi parçalarına, midye kabuklarına dokundum. Balıkları yakalamaya çalıştım ama elimden kaçtılar. Bayrak açtık ve bayrağımızı indirmeye kalkışanlara karşı mesaj verdik” dedi. Kurtarma ve Sualtı Komutanı Deniz Albay Tamer Günebakan ise “30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri gününde sosyal hedefi olan dalış organizasyonu çok başarılı geçti. Bu özel günde böylesine anlamlı bir faaliyeti yapmaktan ve yaşatmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyduk. Gördük ki cesaretleri, su altı sevgileri ve kocaman kalpleriyle engel tanımaz kardeşlerimizi ağırlamaktan memnun olduk.” dedi.

“Cesaretlerini kutluyorum”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “ Engellilerimize fırsat tanındığında neler yapabileceklerine şahit oluyoruz. Onlar bunun mutluluğunu yaşarken 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yılına ayrı bir anlam katmış oluyoruz.  Bize bu ortamı sağlayan Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’na de teşekkürlerimizi iletiyorum. Cesaretlerinden dolayı engelli yavrularımızın kendilerini ve ailelerini tebrik ediyorum.” dedi.

 

CEVAP VER