İlk Türk kadın hükümdar film oldu

İlk Türk kadın hükümdar olan Sakaların komutanı Tomris Han’ın hayatı film oldu. 2400 yıl önce Persleri yenen Tomris Han’ı beyaz perdeye Kazakistan aktarırken, Türk dünyasını yakından tanıyan akademisyen Prof. Dr. Kürşad Zorlu, “Tomris, Alper Tunga’nın torunu, Sakaların eşsiz savaşçısıdır. O’nu dünyanın ilk kadın hükümdarı olarak kabul eden kaynaklar var” dedi. Film, Altın Küre 2020 Ödülleri’nde Yabancı Dilde En Film dalında listeye girdi.

0
22

1500 aday arasından seçilen psikolog

Atatürk’ün cumhuriyet dönemiyle birlikte ilk incelettiği eski Türk devletlerinden İskit-Sakalar’ın kadın hükümdarı Tomris Han, tarihe pek çok başarısıyla geçti. Avrupa’da ilk Türk devletini kuran Sakalar’ın hükümdarı Tomris Han, Pers Kralı II. Kyros’u bozguna uğrattığı savaşla dünya tarihine geçmişti. Orta Asya bozkırlarında yaşayan Türk kabilelerini birleştirerek Sakalardan çok daha güçlü Pers ordusunu yenen Tomris Han’ın dünya savaş tarihine bıraktığı iz Kazakistan tarafından sinemaya aktarıldı.

Eylül 2017’de çekimlerine başlanan filmi Kazak Akan Sataev yönetirken, Tomris Han’ı canlandırması için 1500 aday arasından psikolog Almıra Tursin seçildi. Filmin Türkiye yayın haklarını alan Siyah Beyaz Film Şirketi’nden Ahmet Kara, filmi kültür tarihimize kazandırdığımız için mutluyuz” dedi.

Kara, filmin Kazakistan’da 21 Mart’ta ki Nevruz Bayramı’nda gösterime girmesinin önemine değindi. Kara, “Türkiye’de Prof. Dr. Kürşad Zorlu’nun duyurduğu filmin haklarını almak için çok çalıştık. Kazak şirket büyük bir iş yaptıkları için doğru kişilerle çalışmak istiyordu. 2020 Altın küre’de Yabancı Dilde En İyi Film dalında yarışınca bilinilirliği arttı. 6 aylık çaba sonucu filmin Türkiye haklarını ABD’de satın aldık” dedi.

Türkçe izlenecek

Filmin tarihi gerçeklerden yola çıkılarak çekildiğini söyleyen Kara, “10 Nisan’da izleyiciyle buluşacak. Tahta geçmeyi kabul etmeyen ama halkı için mecbur kalan Tomris Han’ın kıvrak zekâsı ve savaş becerileriyle kurduğu hükümdarlık destanını heyecanla izleyeceğiz. Türkçe olarak da izlenebilecek. Dünya sinemasında yer edinen bu tür yapımları ülkemize kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

“Tomris Han Türklerde Kadının Önemini Hatırlatıyor”

Bozok Üniversitesi İ.İ.B.F Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu ise, Tomris Han’ın Türkiye’de yeterince işlenmediğini söyledi. Zorlu “Tomris, aslında yaşadığı dönemde kadına verilen değerin ve kadının neler yapabildiğinin medeniyetimiz açısından yansıması. Devlet sisteminde ve toplumsal yaşamda kadının yerini anlamamızı sağlıyor. Kocası ölünce yerine geçen Tomris Han, kendi yaşadığı dönemin izlerini taşısa da Türk devlet sisteminde ki katunluk makamını hatırlatıyor. Çünkü Türklerde Kağan gibi katunluk makamı vardı. Kağanın çocuğu küçükse devlet katuna emanet edilirdi. Katun, devleti yönetir savaşta kağanın yanında yer alırdı. Yabancı devlet başkanlarını karşılardı. Ayrıca Sakalar döneminde ok atmak, at binmek, kılıç kullanmak gibi öncü görevler devletin ayırt edici yönlerindendi.” dedi.

Zorlu, “Tomris, M.Ö 6’ıncı yüzyılda Pers saldırısına karşı usta ve cesur mücadelenin başkahramanı ve Türk tarihinin önemli duraklarından biri. Türk tarihi bütün içinde irdelenmeli. Zeki Veli-i Togan, Sakaların Türk olduğunu sonradan İranlı Soğd unsurlarının karıştığını yazar. Hatta Sovyetlerin Yakut dediği ve kendilerine Saha diyen Türklerin Sakalardan geldiğini söyler.” dedi. 

Kazakistan hakkında önemli çalışmalara imza atan Prof. Kürşad Zorlu, son olarak “Büyük Bozkırın Yükselişi: Nazarbayev Liderliği” adlı kitabıyla okuyucuyla buluşmuştu. Prof. Dr. Zorlu’nun Tomris filmini aylar önce sosyal medya hesaplarından paylaşmasıyla fragman ilgi uyandırmış ve milyonlarca kişiye ulaşılmıştı. Zorlu, “Bu da gösteriyor ki Türk tarihiyle ilgili kaliteli yapımlara büyük ihtiyaç var. Ancak hakkını teslim etmek gerekir ki bu film Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkesini adım adım hazırladığı iklimde ortaya çıkmıştır. Nazarbayev bugün Türk Dünyasının çatı kuruluşu Türk Konseyi’nin ömür boyu onursal başkanıdır. 10 Nisan’ı bekleyen sinema tutkunları çok memnun kalacak” dedi.

CEVAP VER