Jeff Hakko koleksiyonunu bağışladı

Ünlü işadamı Jeff Hakko dünyanın en geniş tarihi dalış malzemeleri koleksiyonunu Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağışladı. 14 ülkeden dalgıç başlıkları, hava doldurma tulumbaları, çelik ayakkabılar, sualtı bıçakları ve ağırlıklardan oluşan 200 parça malzeme Beşiktaş’ta ki İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda sergilenmeye başladı. Hakko; “ 28 yıldır büyüttüğüm çocuklarım adına içim rahat, en yüksek değeri göreceği ve deniz tutkunlarıyla buluşacağı yerdeler” dedi.

0
6

Deniz ve sualtı tutkusuyla tanınan Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko, dünyada sadece 5 kişide olan tarihi dalgıç malzemeleri koleksiyonunu Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağışladı. Çocukluğunda başlayan sualtı merakını koleksiyonerliğe çeviren Jeff Hakko, iş seyahatleri ve tatilleri sırasında topladığı dalgıç malzemelerini Etiler’de ki evinde koruyordu. İngiltere, ABD, Kore, Almanya, Rusya, Kanada, Japonya, Çin, Şili, Hollanda, İtalya, İsveç, Danimarka, Yunanistan gibi ülkelerden satın alarak İstanbul’a getirdiği dalış malzemelerini çocukları gibi gören ünlü işadamı, sergilenerek deniz severlerle buluşmasını çok istiyordu.

Dönemlerinin en ileri teknolojileri

Yaklaşık 200 parçalık koleksiyonun ana malzemesi 1870-1955 yılları arasında kullanılan 70 dalgıç başlığı. 150 yıl önce dalgıçların sualtında nefes almasını sağlayan ve dönemlerinin en ileri teknoloji ürünleri olan dalgıç başlıklarının yanı sıra, hava doldurma tulumbaları, çelik ayakkabılar, sualtı bıçakları, ağırlıklar gibi pek çok malzemede koleksiyonda bulunuyor.

“Benden sonra ne olacağından çok korkuyordum”

Jeff Hakko, “Koleksiyonumda büyük bir tarihi geçmişe sahip askeri ve sivil dalış malzemeleri bulunuyor. Bir koleksiyonerin en büyük kabuslarından biri ‘Benden sonra ne olacağı korkusu’dur. Bu konuya ailemden kimsenin ilgisi olmayınca bende kendime bu soruyu sordum. Satılması anlamını yitirmesine neden olur. Burada 28 yıldır büyüttüğüm bir çocuk var. Nasıl satabilirim? Manevi değeri maddi değerinden çok daha fazla. Gidebileceği en iyi adres olan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bu çocuğun değerini bilecek ve gelecek kuşaklara aktaracaktır.” dedi.

En yenisi 1955 tarihli

Jeff Hakko, “Ben tamamen tarihi dalgıç malzemelerine konsantre oldum. Bu nedenle koleksiyonun hepsinin bir bütün halinde kalması gerekli. 1955’te ki yeni teknolojiye kadar olan tüm malzemelerden örnekler var. Bu anlamıyla da çok iddialı bir koleksiyon. Sanırım dünyada ki ilk 5 koleksiyondan biri. Yine Türkiye’de olacak ve halka açık olarak sergilenecek. Deniz müzesine gelenler zaten denizi ve tarihi sevenler olacak. Hem de müzenin ilk sualtı malzemeleri olarak ziyaretçilere farklı bir pencere açacak” diye konuştu. Serginin açılışını yapan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ise, serginin deniz kültürünü anlatmakta çok başarılı ve denizle tanışmak için iyi bir başlangıç olduğunu söyledi.

Büyükada’da geçen çocukluğu boyunca denizden hiç kopmayan Jeff Hakko, ilk dalış brövesini aldığı 1985’ten sonra tutkusunu yaşam tarzına dönüştürdü. 1990’da İngiltere’de katıldığı bir toplantıda gördüğü dalış başlığının peşinden Fransa’ya giden Hakko, yıllardır topladığı malzemeleri evinde sergiliyordu. Merhum işadamı Mustafa Koç’un da kurucusu olduğu Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TİNA) yönetim kurulu üyeliği yürüten Hakko, “Teknoloji çok ilerledi ama eski insanların derinleri nasıl keşfettiğini herkesin görmesini isterim” dedi. yapan Jeff Hakko’nun “Tarihi Dalış Malzemeleri” adlı koleksiyonunun temelini İngiliz markası Siebe Gorman dalış başlıkları oluşturuyor. Koleksiyonun en eski dalış başlığı 1870 yılında üretilen Fransız dalış başlığı. Koleksiyon 2009’de ilk kez İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Hakko’nun yakın arkadaşı ABD-Florida’da yaşayan Leon Lyons’ın da büyük bir sualtı malzemeleri koleksiyonu bulunuyor.

CEVAP VER