‘Kumport’ta hiçbir Türk işten çıkartılmadı’

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Cui Wei görevine hızlı başladı.

0
14

İki ülke arasındaki ticari ve sosyal ilişkileri güçlendirmeye çalışacağını belirten Wei; İstanbul Valiliği, DEİK, Manisa Valiliği, Beşiktaş Spor Kulübü, Maltepe, Başakşehir ve Sarıyer belediyelerini ziyaret etti. Türk Dili Edebiyatı mezunu Wei, Çin’in satın aldığı Kumport Limanı’nda hiçbir Türkün işten çıkartılmadığını, Türk işgücüne her zaman ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Dünyanın en çok ticaret yapan ve en hızlı büyüyen ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in açıkladığı ‘Bir Kuşak, Bir Yol Projesi’ kapsamında uluslararası büyük önem veriliyor. Çin dışında büyük yatırımlarla dikkat çeken Pekin hükümeti, 4 kıtada ki 65 ülkede yaşayan 3 milyar insanı ilgilendiren proje ile kültürler arasında köprü görevini üstleniyor. Uluslararası ilişkilerini geliştirerek küresel barışa katkı sağlamayı amaç edinen Çin halk Cumhuriyeti’nin İstanbul başkonsolosluğunda görev değişimi yapıldı. Bir Kuşak, Bir Yol Projesi kapsamında hem karada hem denizde önemli bir merkez haline getirilmesi planlanan İstanbul’a büyük önem veren ülkenin yeni başkonsolosu, Cui Wei oldu. İstanbul’da başarılı 15 ay geçiren eski başkonsolos Qian Bo’dan görevi devir alan Cui Wei, Deniz Kartalı’na konuştu.

“22 yıl sonra yine evimdeyim”

Pekin Yabancı Diller Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Wei 1996’da ki ilk görev yeri, İstanbul’a dönmesinin kendisini mutlu ettiğini belirtti. Wei, “1996-1999 yılları arasında İstanbul Başkonsolosluğunda ateşeydim. 22 yıl sonra evim olarak gördüğüm İstanbul’a döndüm. İki ülkenin sıcak ilişkilerini güçlendirmek ve ticaret hacmini geliştirmek için çabalayacağım. Bu nedenle ilk olarak İstanbul Valisi Sayın Vasih Şahin’i ziyaret ettim. İlk şehir dışı ziyaretimi Manisa’da ki Organize Sanayi Bölgesine yaptım. Maltepe, Sarıyer ve Başakşehir gibi önemli ilçelerin belediye başkanları ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak’ı ziyaret ettim. Büyük sempati duyduğum ve Çin’de adı bilinen Beşiktaş Spor Kulübü’nün başkanı Fikret Orman’da beni çok sıcak karşıladı. İstanbul merkezli ticaret hacminin geliştirilmesi için çabalayacağım.” dedi. Başkonsolos Wei, “China Ocean Ship Company’nin sahibi olduğu Kumport Limanı, Modern İpek Yolu olarak tabir edilen ‘Bir Kuşak, Bir Yol Projesi’nin çok önemli bir parçası. Kumport’un satın alındıktan sonra kimse işten çıkartılmadı. Çünkü Türk işgücü bizim için çok önemli. Çalışkan ve başarılı Türklerle çalışmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Wei, 1995 yılında başladığı meslek hayatına Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Genel Müdürlüğü’nde başlarken İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği, Washington Büyükelçiliği, Tahran Büyükelçiliği’nde görev yaptı.  Wei, İstanbul’un eşsiz Boğaziçi manzarasının kendisini mutlu ettiğini belirtirken, Türk sıcak tatlılarını ve kebaplarını ulusal kültür olarak gördüğünü vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER