Mağara Adamları bile dalış yapıyormuş

Günümüzden yaklaşık 200 bin yıl öncesinde yaşayan Homo neanderthalensis insanların ihtiyaçları için dalış yaptığı düşünülüyor.

0
24

ABD’de yayınlanan Plos One adlı bilimsel dergide yayınlayan makaleye göre mağara dönemi insanlarının, ihtiyaçları olan keskin aletleri yapmak için denize dalarak kabuklu deniz ürünlerini topladığına dair yeni kanıtlar bulundu.

Deniz kabuğu için 4 metreye inmişler

200 bin ile günümüzden 28 bin yıl öncesine kadar yerkürede hüküm süren insan türü olarak bilim dünyasına geçen Homo neanderthalensis, bilim dünyasının her zaman ilgisini çekiyor. Kireç taşı mağaralarda yaşadıkları için haklarında en fazla bilgi sahibi olunan ve modern kültürde Mağara Adamı olarak adlandırılan tarih öncesi insan türünün, kabuklu deniz ürünü toplamak için dalış yaptığı düşünülüyor.

Bir grup bilim insanının Plos One adlı dergide çıkan makalesine göre, Neandertaller keskin alet yapmak için denize dalarak kabuklu deniz ürünlerini topladığına dair yeni kanıtlar bulundu. Haklarında çok az kanıt ve bilgi olan Neandertal’lerin yüzebildiğine dair bilgiye de çok az rastlanıyor. İtalya’nın bir mağarasından alınan 171 adet kabuklu deniz ürünlerini inceleyen araştırmacılar, ‘Callista chione’ cinsi deniztarağı kabuğundan yapılan aletlerin neredeyse dörtte birinin yüzeyinin, kabukların muhtemelen yumuşakça hala içinde yaşarken denizin dibinden çıkarıldığını gösterdiğini kaydetti. Araştırma ekibinden Paola Villa, bulgularının, ilkel insanların denizde 2 ila 4 metre derinliğe dalarak kabuk topladığı izlenimini uyandırdığını söyledi.

Makalenin tamamı:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0226690

http://www.diken.com.tr/neandertaller-kabuklu-deniz-urunu-toplamak-icin-dalis-yapiyormus/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Neandertal

 

CEVAP VER