Manhattan kulaçları 3’lü Tac’ı getirdi

Dünyanın farklı denizlerinde birbirinden zor yüzme yarışlarına katılan Kamil Alsaran ve Vural Tandoğan bu kez ABD’nin Manhattan kenti kıyısında 10 saat kulaç attı. 46 km’lik Manhattan Adası Geçişi’ni, Kanserle Dans Derneği’nin çalışmalarına dikkat çekmek için kulaçlayan Tandoğan ve Alsaran; maraton yüzmeciliğinin 3’lü Tac’ı(Triple Crown Of Open Water Swimming ) kazanan ilk Türkler oldular.

0
46

52 yaşındaki Vural Tandoğan ve 57 yaşındaki Kamil Resa Alsaran, dünyanın pek çok uzun mesafe yüzme parkurlarını tamamlayan iki yüzücü. İkili daha önce, Atlas Okyanusu’nda İngiltere ile Fransa arasındaki 34 km’lik Manş Denizi geçişini ve ABD’nin Büyük Okyanus kıyısındaki 35 km’lik Catalina Boğazı(Santa Catalina adası-Los Angelas) geçişini tamamlamıştı. Dünyanın en zorlu yüzme parkurlarından Manhattan Adası geçişine 2 yıldır hazırlık yapan Tandoğan ve Alsaran, geçtiğimiz hafta Newyork’a gitti.

1 okyanus, 3 nehir ve 20 köprü

Tandoğan ve Alsaran, kendileri gibi kulaç atmak için bekleyen 16 yüzücü ile New York’un Manhattan kentinde buluştu. Yüzücüler, hem Atlas Okyanusu’nda hem 3 ayrı nehirde yüzmek için sabah saatlerinde suya girdi. Tandoğan ve Alsaran, 46 km’lik parkur boyunca sırasıyla Doğu, Harlem ve Hudson nehirlerinde kulaç attı. Yüzücüler kendilerine rehberlik eden iki kanoyu takip ederek toplam 20 köprünün altından yüzerek geçti. Kanoya dokunmanın hatta yaklaşmanın yasak olduğu yüzme etkinliği boyunca protein takviyesini bile yüzerken yapan ikili, şiddetli rüzgara rağmen 10 saat 15 dakika aralıksız kulaç atmayı başardı. ABD’de yaşayan Meryem Tangören’in ardından Manhattan Geçişi’ni tamamlayan Alsaran ve Tandoğan bunu başaran ilk Türk erkekleri oldular. Kanserle Dans Derneği’nin çalışmalarına dikkat çekmek için kulaç attıklarını söyleyen Kamil Alsaran, “ Zorlandığım anlarda kanserden birkaç ay önce kaybettiğim babamdan destek isteyip ona dualar okudum. Babamdan büyük güç aldım ve başarımı babama adadım.  Bundan sonraki yüzmelerimi de babam için yapacağım.” diye konuştu.

Triple Crown Of Open Water Swimming ünvanını alan ilk Türkler olduklarını belirten Alsaran, “ Bitime ulaştığımızda bu ünvanı alan 177’inci kişinin ben, 178’incinin Vural olduğunu öğrendik.  Toplam 179 kişi var zaten. Bayrağımızı o listeye koymak bize büyük gurur verdi.” Dedi.

“Başarınca mutluluktan ağladık”

İşadamı Vural Tandoğan ise, “ Nehirde ilk defa yüzeceğim için vücudumun nasıl tepki vereceğini bilmiyordum. Fakat suya atladığımda nehrin az da olsa tuzlu olması kendimi denizde hissettirdi. Geçiş başladıktan sonra köprüleri saymaya başladım. Fakat zaman ilerledikçe sayıları karıştırınca bıraktım saymayı. Nehir çok kirliydi, sanki çamurda yüzüyordum. Ne olduğunu anlayamadığım birçok nesneye çarptım. Hava çok sıcaktı. 19’uncu köprüyü geçip adayı dönmeye başladığımız zaman üstümüze doğru gelen rüzgar ve dalga ile mücadele etmeye başladık. Doğrusu nehirde böyle bir dalga beklemiyorduk. Geçişin en zor kısmı bundan sonra başladı. 20’inci köprü Washington köprüsüne ulaştık ama geçiş zorlaştı. Sol omuzum ağrımaya başlarken bitime yaklaşmıştık. Gelen alkış sesleri ile bitişe geldiğimizi anladık. Kamil Abi ile birbirimize sarılıp ağladık. Manş, Catalina ve Manhattan ile hayalimiz hedefimiz olan triple crown’a(üçlü tac) ulaşıp dünyada bunu başaran 179 kişi arasına girdik.” diye konuştu.

 

Kanser hastalarına umut kulaçlar

Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan ise, “Bu kulaçlar kanser hastalarına umut oldu. Kanser farkındalığını arttıran ve hastaların yalnız olmadığını gösteren bu kulaçları atan Tandoğan ve Alsaran’a çok teşekkür ederiz.” dedi.

CEVAP VER