Mavi Vatan gençleri bekliyor

Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı Deniz Harp Okulu’nun üçüncü ve dördüncü sınıflarına çeşitli fakültelerden yatay geçiş imkanı sağlandı.

0
7

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın subay ihtiyacını karşılamak için eğitime devam eden Deniz Harp Okulu’na üniversitelerin denizcilik ya da mühendislik fakültelerinde okuyan gençler geçiş yapabilecek. Yatay geçişle gelen öğrenciler, denizaltı ve su üstü gemilerinin yanı sıra SAT ve SAS gibi özel kuvvetlerde de görev yapabilecek.

Dünyanın her denizinde her geçen gün varlığını artıran Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın gelecekteki komutanlarını yetiştiren Deniz Harp Okulu’na diğer üniversitelerden yatay geçiş imkanı açıldı. 1773 yılında Tersane Hendesehanesi adıyla kurulan ve 243 yıllık geçmişi ile Türk eğitim tarihinde yer edinen Deniz Harp Okulu’nun üçüncü ve dördüncü sınıflarına yatay geçişler için ilgili şartnamenin önümüzdeki günlerde açıklanacağı öğrenildi. Tuzla’da ki modern binalarda endüstri mühendisliği, gemi inşa mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği dallarında eğitim veren Deniz Harp Okulu’na yine aynı branşlarda eğitim gören gençler kabul edilecek.

Şartname önümüzdeki günlerde açıklanacak

Donanmada ki her sınıf savaş gemisinde ya da birliklerde görev yapmak üzere eğitilecek subay adayları, pek çok sosyal aktiviteyle de zaman geçirecek. Subay adayları, yat, yelken, kürek, yüzme, su topu, kano, su kayağı, rüzgar sörfü, triatlon, pentatlon atletizm, futbol, basketbol, hentbol, masa tenisi, atıcılık ve tenis gibi pek çok sporu da yapabiliyor. Okulda, astronomi, gemi modelciliği, amatör balıkçılık, deniz harp tarihi araştırma, Atatürkçülük, resim, edebiyat ve bilgisayar gibi farklı alanlarda da eğitim veriliyor. Başvuruların 1-19 Kasım tarihleri arasında www.msb.gov.tr ve www.personeltemin.msb.gov.tradresinden yapılacağı, şartların aynı adreslerden ve www.dho.edu.tr üzerinden açıklanacağı öğrenildi.

CEVAP VER