Nusrat’ın kahramanlığıyla övünmeyen çarkcıbaşısı “Ali Denizalp”

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılı kutlanırken döktüğü 26 mayınla savaşın kazanılmasında büyük rol oynayan Nusrat mayın gemisinin çarkcıbaşısı Önyüzbaşı Ali Denizalp’in torunu Atilla Denizalp duygularını anlattı.

0
17

Dedesinin önceki görevinin Osmanlı İmparatorluğu’nu savaşa sokan Yavuz zırhlısında telgraf memuru olduğunu söyleyen Denizalp, “Bir gün bile dünya tarihinin değişmesine sebep olan Nusrat mayın gemisinin kahramanlığıyla övünmezdi. Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya silah kaçıran Özbekler Tekkesi’nde de görev yaptı” dedi.

 

Savaşı başlatan Yavuz zırhlısında teğmen

 

Birinci Dünya Savaşı sürerken Anadolu’yu işgal için Çanakkale’ye gelen büyük donanmanın yenilmesini sağlayan en önemli gemi Nusrat’ın başçarkcısı Önyüzbaşı Ali Denizalp’in anıları ortaya çıktı. 320 ağır topla donatılan 45 zırhlının boğazı geçmesini engelleyen kahramanlardan olan Denizalp’in torunu diş hekimi Atilla Denizalp Milliyet’e konuştu. Dedesinin, Bektaşi olduğu için Anadolu’dan sürülen bir aileden geldiğini söyleyen Denizalp, “1887’de Bulgaristan Burgaz da doğan dedem,  3 yaşındayken ailesi ile Anadolu’ya dönmüş.  Hatta onları getiren dedemin dayısı Debrelizade Hasan Tevfik Efendi’nin adına ‘At martini bre Debreli Hasan dağlar inlesin’ türküsü yakılmış. Tersanelerde başlayan askerlik hayatındaki ilk tarihsel görevi Yavuz zırhlısında olmuş. Kasım 1914’te Rusya’da Sivastopol’u bombalayarak Osmanlı’yı 1. Dünya Savaşı’na sokan Cape Sarych savaşında Yavuz kruvazörünün telsiz telgraf memuruymuş. Yavuz, Sivastopol’e geldiğinde Rus sahil bataryaları ateşe başlamış. Rus Karadeniz filosunun ana üssü olan Sivastopol’de 5 muharebe gemisi, 2 kruvazör, 4 destroyer ve 15 torpidobot varken Yavuz, 15 dakika boyunca ateş etmiş. 110 mayın yüklü Prut gemisi burada batmış. En az 3 isabet alan ve kazanı patlayan Yavuz İstanbul’a dönmüş.” dedi.

CEVAP VER