Serinlemek için doğru yer değil

Boğaz’da akıntıya kapılan ve boğulmak üzere olan 19 yaşındaki bir genci, şans eseri başka görev için orada olan DAK/SAR ekipleri kurtardı.

0
6

Gemiler için dünyanın en tehlikeli suyolu olarak kabul edilen İstanbul Boğazı’nda bir genç boğulmaktan son anda kurtarıldı. Sarıyer’de ki evinden serinlemek için Yeniköy sahiline gelen 19 yaşındaki Mert Özdemir arkadaşlarıyla bir süre yüzdü. Akıntı ile yaklaşık 50 metre aşağıdaki merdiven korkuluklarına tutunarak karaya çıkan genç, banklarda dinlendikten sonra tekrar denize girmek istedi. Balıklama atladığı denizdeki akıntı ile yine Marmara Denizi’ne doğru sürüklenen Özdemir bu kez merdiven korkuluğunu tutamadı. Panik yapmadan su üstünde kalan Özdemir’i kurtarmak isteyen arkadaşlarından Emirhan Polat denize atladı. Fakat şiddetli akıntı iki genci de sürüklemeye başladı. Akıntının en şiddetli olduğu Yeniköy burnuna kadar sürüklenen ikili açığa doğru sürüklenirken kıyıdakiler bağırarak yardım istedi.
Panik başladı

Bu sırada İstanbul Boğazı’nda başka bir görev için bulunan Denizde Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri, kıyıdan gelen sesleri duydu. Hızlı botlarıyla her türlü arama-kurtarma görevini yapabilen gönüllülerin bulunduğu hızlı botu kullanan Murat Kaya hemen gençlere yöneldi. Bu sırada Bora Uygun yönetimindeki diğer botta destek için yaklaşırken, Orkun Pelvan denize atladı. Arkadaşından uzaklaşan, gücü tükenen ve kulaç atamayan Mert Özdemir’i 1 metre suyun altındayken yakalayan Orkun Pelvan satha çıkardı. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Orkun Pelvan’ın bota çıkardığı Özdemir’in kalp atışları ve nefesi de kontrol edildi. Sağlık kontrolünün ardından ambulans çağrılmasına gerek görülmezken, gönüllü kurtarmacılar ve iki genç birlikte karaya çıktı.

Özdemir: Korktum

Mert Özdemir, “İkinci atlayışımda demirleri (korkuluğu) kaçırdım. Aşağıda bir tane daha vardı. Onu da kaçırdım. Sürüklenmeye başladığımda korkmuyordum. Emirhan atladığında ikimizde sürüklenince korkmaya başladım. Denize girdiğim yerden 150 metre uzaktaydık ve hızla açığa doğru sürükleniyorduk. Kıyıdakilerin seslerini duyduğumda ciddi bir tehlike yaşadığımızı anladım. Suya battığımı ve birinin beni yukarı çıkarttığını hatırlıyorum. Botta, Emirhan’ı yanımda gördüm. Bizi kurtaranların gönüllü olduklarını ve hepsinin farklı mesleklerden geldiğini öğrendiğimde şaşkınlığım arttı. Hepsine çok teşekkür ederim” dedi.

Denizde Arama Kurtarma Derneği yöneticisi Murat Kaya, “Kıvrımlarıyla 17 deniz mili uzunluğundaki İstanbul Boğazı serinlemek için doğru yer değil. Yüzme yer bilenler bile hayati riskle karşılaşabilir. Karadeniz daha yüksek olduğu için Marmara Denizi’ne doğru şiddetli bir akıntı vardır. Kuzeyden güneye bu akıntı 7-8 km hıza erişebilir. Biz gönüllü kurtarmacılar elimizden geldiği kadar yardıma ihtiyacı olan herkese gitmeye hazırız. Ama her zaman her yerde kurtarmacılar bulunmaz. Lütfen dikkatli olunsun” diye konuştu.

‘Birkaç saniye ile dipten aldım’

Orkun Pelvan, “Kıyıdan yardım istediklerinde kaptanımız hemen harekete geçti. Suyun yüzeyinde kişinin battığını görünce bottan atladım. Belki sadece birkaç saniye ile kurtarabildik. Akıntı o bölgede 4 knots (7 km) hıza ulaşabiliyor. Şanslı günlerinde olduklarını söyledik. Herkesin çok dikkatli olması gerekli. O anda Yeniköy’de olmasak iki genç için çok geç olabilirdi” diye konuştu.

CEVAP VER