Tanker 60 bin ton petrol ile geri dönmüş

Makine arızası yaparak Anadoluhisarı'ndaki bir yalıya çarpan M/V Vitaspirit’in arkasından gelen ham petrol yüklü bir tankerini kılavuz kaptanların öngörüsü ile İstanbul Boğazı’ndan dışarı çıkartıldığı ortaya çıktı.

0
9

60 bin ton ham petrol yüklü 244 metre uzunluğundaki M/T Sienna yaklaşık 40 saat Karadeniz’de bekledikten sonra dün sabah İstanbul Boğazı’ndan geçerek yoluna devam etti.

 

Dünyanın en tehlikeli suyollarından İstanbul Boğazı’nda 7 Nisan günü yaşanan kaza ucuz atlatılmıştı. 224 metre uzunluğundaki M/V Vitaspirit, boş olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarparak büyük zarar verirken arkasından gelen petrol tankerinin daha büyük bir tehlike yaratmamak için Karadeniz’e geri döndüğü öğrenildi. Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan İtalya’nın Siracusa Limanı’na giden M/T Sienna, kaza sırasında Beykoz Umuryeri açıklarındaydı. Panama bayraklı, 244 metre uzunluğunda 42 metre genişliğinde M/T Sienna adlı ham petrol yüklü tankerin kılavuz kaptanla İstanbul Boğazı’nı geçmesi büyük şans olarak değerlendirildi.

 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı kılavuz kaptan kazayı duyar duymaz yanıcı ve parlayıcı petrol taşıdığı için özel geçiş kuralları uygulanan tankeri yavaşlattı. 8-10 knots hızla giden gemi kılavuz kaptanın talimatı ile Beykoz-Umuryeri’nden itibaren makinelerini yavaşlatırken ancak Paşabahçe açıklarında durabildi. Kazanın yaşandığı Anadolu Hisarı’na yaklaşmamak için Paşabahçe’de demir atarak tankeri sabitlemeye çalışan tecrübeli kılavuz, önemli bir karara imza attı. Boğazın yüzey akıntısı ile sürüklenme ya da karaya oturma ihtimali olan tankerin makinelerini durdurmayan kılavuz kaptan, İstinye’de ki Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü ile konuşarak tekrar Karadeniz’e yöneldi.

 

244 metre boyundaki geminin tam olarak geri dönmesi için olduğu yerde iskele alabanda(sola tam dönüş), tam yol geri, sancak alabanda(sağa tam dönüş), tam yol ileri gibi 22 ayrı manevra yaptığı öğrenildi. Bu manevralar sırasında 60 bin ton petrol taşıyan geminin kıç(arka) tarafının akıntıya kapılmasıyla baş(ön) tarafının komutları dinlemediği ve kısa bir süre sürüklendiği de ortaya çıktı. Yaklaşık 1 saat süren geri dönüş manevrası ile tekrar Karadeniz’e dönen M/T Sienna ancak dün sabah kazadan 40 sonra İstanbul Boğazı’ndan geçti.

 

CEVAP VER