Tarihi astograf uzay meraklılarını buluşturdu

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nün teleskopları 82 yıldır gökyüzünü tarıyor. Amatör Astronomi Kulübü’nün düzenlediği şenlikte, üniversite öğrencileri ile uzaya meraklı çocuklar 82 yıldır gökyüzünü tarayan 1 ton ağırlığındaki tarihi teleskopun altında buluştu.

0
3

Halen bilinmezliklerini koruyan uzayın derinliklerini ve dünyadan milyonlarca kilometre uzaktaki yıldızları merak edenler, her yıl Mayıs ayında İstanbul Üniversitesi’nin şenliğinde buluşuyor. 20 cm, 30 cm, 40 cm ve 60 cm teleskoplar ile 1936 yılında Almanya’dan getirilen Atatürk imzalı tarihi astrografa sahip üniversite bu yılda binlerce meraklıyı bir araya getirdi. 1991 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü’nün düzenlediği şenliğe ilköğretim ve orta öğrenim çağındaki binlerce çocuğun yanı sıra, gökyüzüne meraklı yetişkinler katıldı.

Gece yıldızları ve gezegenleri, gündüz ise güneşi gözlemlemek için gelen uzay meraklılarına astronomi öğrencileri ve akademisyenler rehberlik etti. Gündüz programında çocuklar ve gençler gözlemevindeki teleskoplarla güneşi izlerken, müzedeki astronomi aletlerini incelediler. 11 Mayıs’a kadar sürecek akşam gözlemlerinde ise akademisyenler, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri seminerler düzenleyerek uzay hakkında bilgiler veriyor.

“Karşılık beklemeden uzayı anlatıyoruz”

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Amatör Astronomlar Kulübü üyelerinden Çağdaş Koç, “ Şenlikte yaklaşık 3 bin uzay meraklısını ağırladık. Özellikle çocukları gökyüzünü izlemek için teleskopların başına gelmesi bizi mutlu etti. Bizim gibi uzay ve gökyüzüne meraklı çocukların okulumuza gelmesi geleceğin bilim insanlarının yetişeceğini kanıtlıyor.” dedi. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Aliş ise, “Türkiye’nin en eski amatör astronomi etkinliğini düzenliyoruz. Binlerce öğrenci bu etkinlikten faydalanıyor. Karşılık beklemeden günlerce etkinlik için emek sarf eden öğrencilerimiz çocuklara astronomi sevgisini aşılamaya çalışıyor.” dedi.

82 yaşındaki tarihi astrograf

 

 

 

 

 

 

 

Alman Carl-Zeiss Jena firması tarafından yapılarak 25 Eylül 1936 tarihinde İtalya üzerinden gemiyle 12 parça halinde İstanbul’a getirilen tarihi astrograf Türkiye’nin ilk gözlem aracı. Üniversitedeki kubbeye yerleştirilen 30 cm açıklıklı, 200 cm odak uzaklıklı güneş gözlemi yapılabilen astrograf, 4 ekvatoral yerleşimli mercekli dürbün sistemiyle 24 x 24 cm ebadında görüntü alabiliyor. 1 ton ağırlığındaki tarihi astrograf halen Güneş’in atmosfer tabakalarının bilimsel gözlemlerinde kullanılıyor. Astograf ile 1937 yılında keşfedilen küçük gezegene Ankara ismi verilmişti. Ayrıca fakültenin İST60 ve İST40 teleskopu, 30 cm öğrenci teleskopu, 20 cm öğrenci teleskopu astronomi meraklılarını buluşturuyor.

CEVAP VER