Vahşi ortamda köpekbalıklarıyla daldı

Vahşi ve zararlı oldukları önyargısıyla nesilleri tüketilen köpekbalıklarının dünyasına fotoğraf sanatçısı Ayşegül Dinçkök ve serbest dalış şampiyonu Şahika Ercümen ışık tutuyor.

0
6

İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda açılan Derin Tutku Misunderstood/Yanılgı adlı fotoğraf sergisinde, köpekbalıklarının vahşi ortamında nefesini tutan Şahika Ercümen’i görüntüleyen Ayşegül Dinçkök’ün çektiği 26 eser bulunuyor.

Florida açıklarında 1 hafta geçirdiler

Denizlerin en vahşi canlısı olduğu önyargısıyla her yıl yaklaşık 100 milyon köpekbalığının katledilmesine dikkat çekmek isteyen Ayşegül Dinçkök ve Şahika Ercümen, Atlas Okyanusu’nun Florida(Miami) sahillerinde 1 hafta geçirdi. İkili uzman rehberler eşliğinde boyları 3 metreyi bulan köpekbalıklarının vahşi ortamına daldı. 200 kg’ı bulan ağırlıkları ile dikkat çeken limon köpekbalıklarına mümkün olduğunca yaklaşan ikili, insan-vahşi hayvan ilişkisini anlatmaya çalıştı. İnsanlara karşı tehdit oluşturmadığı için dalgıçların en çok ilgi gösterdiği limon köpekbalıklarının arasında nefesini tutarak yüzen Şahika Ercümen 20 metre derinliğe kadar indi. Elektromanyetik dalgaları kullanarak avlarının yerini tespit eden köpekbalıklarının insana hiç zarar vermediğini kanıtlayan Ercümen’i, dalış ekipmanlarıyla takip eden Ayşegül Dinçkök görüntüledi.

Yüzgeçleri için avlanıyorlar

400 milyon yıldır yerkürede varlıklarını sürdüren köpekbalıklarının artık nesillerinin tükendiğine dikkat çekmek isteyen Ercümen ve Dinçkök, şimdiye kadar bu konuda çekilmiş en ilginç fotoğraflardan oluşan bir sergi açtı. Su altında köpek balıklarının yeryüzünde ise kadınların yüzyıllardır yargısız infazlara kurban gittiğini anlattıklarını belirten ikili, yanılgılar ve ön yargılara dikkat çekmek istedi. İki kadının sualtında köpek balıklarıyla korkusuzca yüzdüğünü gösteren fotoğraflara, İklim Tamkan video müziğiyle hayat verdi. İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda 17 Mayıs’a ücretsiz gezilebilen sergide 26 fotoğraf yer alıyor.

Saldırı riski sadece 240 milyonda 1

Dünya rekortmeni ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu sporcusu Şahika Ercümen, “Köpekbalıklarının ekosistemdeki yeri çok önemli. Yaşanılabilir bir dünya hatta soluduğumuz hava için bile köpekbalıkları çok önemli bir yerde duruyor. Besin zincirinin bu tepe avcısı olmasa denizlerin dengesi bozulur. Oysa her yıl önyargılarla milyonlarcası katlediliyor. İnsan baskısı yüzünden birçok köpekbalığı türü tehlike altında. Yani aslında korkması gereken köpek balıkları. Oysa köpekbalığı saldırı riski 240 milyonda 1. Yeryüzünün her kıtasında şiddet gören kadınlar gibi köpekbalıklarının da farkında olunmalı.” dedi.

Gücü bulamadığında cesarete başvur

İşkadını ve sualtı fotoğrafçısı Ayşegül Dinçkök ise, “ Okyanusların var olma kaynağı köpek balıkları. Onlar olmadan resifler yaşamlarını sürdüremiyor ve ekosistemler bozuluyor. Aynı şekilde kadınların güçlenmesi ve ekonomide yer alması da ailelerin ve tüm ekonominin güçlenmesi ve ülkelerin refah düzeylerinin yükselmesi anlamına geliyor. Misunderstood/ Yanılgı sergisi ile kadınların karada, köpek balıklarının sualtında varlıklarını sürdürme çabasına şahit olmaya çağırıyoruz.” diye konuştu. Ayşegül Dinçkök, bu sergisi ile “Çaba Kadın Fonu” adlı fona destek veriyor. ‘Gücü bulamadığında cesarete başvur’ sloganıyla kurulan fon, kadınları güçlendirmek ve hayata kazandırmayı hedefliyor.

CEVAP VER